Haber

ABD askeri Kuzey Kore sınırında gözaltına alındı

Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler (BM) Komutanlığı, Kuzey Kore sınırını “izinsiz ve isteyerek” geçtiği bildirilen ABD’li asker Travis King’in gözaltına alındığını doğruladı.

BBC’nin haberine göre BM Komutanlığı, Kuzey Kore’den ABD askerinin nerede olduğuna dair bilgi istendiğini ve ilk müdahalede King’in gözaltına alındığını belirtti.

Pyongyang’ın konuyla ilgili nasıl bir karar alınacağına dair detay veremeyeceğini belirten BM Komutanlığı, “ABD askerini eve gönderme çabalarına müdahale etmek istemediğini” kaydetti.

1950-1953 Kore Savaşı’nda imzalanan ateşkeste belirlenen Ortak Güvenlik Bölgesi’ndeki haberleşme hattı sayesinde görüşmeler gerçekleştirildi.

“Kuzey Kore diplomatik çağrılarımıza cevap vermiyor”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında, Kuzey Kore’nin “diplomatik kanallardan Travis King hakkında bir telefon aldığını ancak Kuzey Kore’nin bu çağrıya henüz yanıt vermediğini” söyledi.

Miller, son 48 saat içinde BM Komutanlığından King hakkında bir davet aldıklarını, ancak bunun “önemli olmayan bir onay çağrısı” olduğunu söyledi.

Söz konusu davetin “askeri” kanallardan geldiğine değinen Miller, konuyla ilgili “ilerleme kaydedilmediğini” vurguladı.

Miller, Kuzey Kore’yi devam eden balistik füze teknolojisi çabalarını, nükleer silah arayışını ve nükleer silah programında ilerlemeyi durdurması için teşvik etmeye devam ettiklerini belirtti.

Miller, Kuzey Kore ile bu konularda görüşmeyi memnuniyetle karşılayacaklarını belirterek, “diyaloğa açık olduklarını ancak Kuzey Kore’nin onlarla anlamlı bir ilgi duymayı reddettiğini” sözlerine ekledi.

Miller, “ABD’nin Kuzey Kore’yi nükleer silahlı bir devlet olarak görüp görmediği” sorusunu yanıtsız bıraktı.

Travis King olayı

Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı, Twitter hesabından bir ABD’li sivilin Kuzey Kore sınırını “izinsiz ve isteyerek” geçtiğini duyurdu.

Daha sonra ortaya çıkan ayrıntılarda, 23 yaşındaki Travis King’in asker olduğu ve Güney Kore’de bir gece kulübünde bir sivili darp edip polis arabasını tekmelemek suçundan yaklaşık 2 ay hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi. King’in 10 Temmuz’da serbest bırakıldığı ve disiplin cezası için ABD’nin Teksas eyaletindeki Fort Bliss askeri üssüne geri gönderilmek istendiği belirtildi.

Askerlerle birlikte getirildiği havalimanında pasaportunu kaybetmesi gerekçesi ile geri dönen King’in, havalimanından ayrılarak Demilitarize Bölge (DMZ) olan fiili sınır köyü Panmunjom’da düzenlenen tipe katıldığı bildirildi. ) turistlerin bulunduğu Kuzey ve Güney Kore’nin ortasında.

golkoyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu