Haber

Alışverişte IBAN dönemi: IBAN ile ödeme yapmak riskli mi?

IBAN’ın alışverişlerde kullanımı yaygınlaşıyor. Esnaf, yüksek komiteler ve uzun geri ödeme süreleri nedeniyle kredi kartını tercih etmiyor. Son dönemde nakit dışında bir diğer seçenek de IBAN ile para göndererek ödeme yapmak. Ancak bu rotanın tüketiciler açısından bazı riskleri var.

NTV’de yer alan habere göre TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, “Tüketicilerimiz aslında mağazalarından mal ve hizmet alırken IBAN verin deseler parayı rahatlıkla gönderebiliyorlar, Dolandırılma riski var. Hiçbir şekilde tavsiye etmiyorum.”

Birçok esnaf iş yerlerine QR kodlu tabelalar asmaya başladı. Müşteri QR kodu okuttuğunda IBAN numarası anında telefona yükleniyor. Ödeme birkaç saniye içinde gerçekleşir.

Ancak POS yerine IBAN kullanılması vergi kaybına neden olabilir. Ölmez, “Kredi kartıyla alışveriş yaparsanız makbuzlarını, faturalarını kesmek zorunda kalıyorlar ama bu vergi kaçakçılığında çok akıllı işler yaptıklarını düşünmüyorum çünkü maliyenin giden parayı kontrol etmesi mümkün” dedi. IBAN’a.. (HABER MERKEZİ)

salpazariajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu