Haber

Bahreyn’den bir heyet 7 yıl sonra İran’ı ziyaret edecek

Bahreyn’den siyasi bir heyetin 7 yıl sonra diplomatik ilişkilerin kesildiği İran’ı ziyaret edeceği bildirildi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’nın (ISNA) haberine göre, Tahran-Manama diplomatik ilişkilerinin yeniden tesis edilmesine yönelik diplomatik çalışmalar ve iki ülke arasındaki heyetlerin karşılıklı ziyareti doğrultusunda Bahreyn’den bir heyet İran’ı ziyaret edecek.

Öte yandan İran basınında yer alan haberlerde, İran Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyetin önceki günlerde Bahreyn’e giderek, varılan anlaşmanın ardından ilişkilerin yeniden başlatılması için Manama’daki İran Büyükelçiliğini ziyaret ettiği belirtildi. Tahran ve Riyad’ın ortasında.

Bahreyn-İran ilişkileri

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da aralarında Şii din adamı Nimr al-Nimr’in de bulunduğu 47 kişinin “terör” suçlamasıyla infaz edilmesinin ardından İran’daki Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed Konsolosluğu göstericiler tarafından ateşe verildi. Yaşananların ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler koptu.

Körfez ve Arap ülkelerinin çoğu Riyad’ın kararını destekledi ve Bahreyn Ocak 2016’da İran’la diplomatik bağlarını kestiğini açıkladı.

Bahreyn, Suudi Arabistan’ın İran’la 7 yıl aradan sonra 10 Mart’ta Çin’in arabuluculuğunda ilişkilerini yeniden başlatmasının ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladığını açıklamıştı.

İran Parlamentosu Parlamentolar Arası Birlik (IPU) Komitesi Başkanı Müjteba Rızahah, 12 Mart’ta Bahreyn Parlamento Lideri Ahmed el-Müslim ile görüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu