Ekonomi

Borsa İstanbul’da işlem gören gıda şirketine EBRD’den yüklü miktarda kredi verilecek

Investing.com – Kervan Besin bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada, şirketin devam eden yatırımlarının finansmanı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile kredi anlaşması imzaladığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile imzalanan kredi sözleşmesinin bedelinin 22 milyon euro olduğu belirtildi. Bu sayede yatırımlarına devam edecek olan şirket, güneş enerjisi yatırımlarıyla yıllık yaklaşık 4 bin ton karbondioksit emisyonunda azalma beklediklerini vurguladı.

Açıklamaya göre kredi euro, dolar ve Türk Lirasıaçısından kullanılabileceği bildirildi. Ödeme koşulları hakkında verilen bilgide, kredi geri ödemesinin ilk yıl anapara ödemesiz 5 yıl olduğu belirtildi.

Kervan Besin, bu krediyle kısa vadeli finansman yükünün uzun vadeye yayılacağının da altını çizdi.

KRVSEStoktaki son durum

EBRD ile 22 milyon euroluk kredi sözleşmesi imzalanmasının ardından gerçek yüzde 3’ün üzerinde değer artışıyla 28 TL seviyesine çıktı. Haftaya olumlu başlayan hisse, anın prestijiyle yüzde 3,5 değer artışıyla 27,40 TL’den alıcı buluyor.

Genel yükseliş trendiyle karşılaştırıldığında KRVGD, Haziran ayındaki geri dönüşün ardından %90’lık bir fiyat artışı kaydetti ve şu anda yıl başındaki fiyatın %9 altında. Hisse yılın ilk yarısında neredeyse %60 oranında değer kaybetmişti.

yiyecek KRVGD yılın ikinci yarısında şubeye paralel hareket etmeye başlarken, haziran ayından bu yana yüzde 95’lik bir artış yaşandı. Ancak 2023 yılının ilk 6 ayında gıda branşında yaklaşık %25 kayıp yaşanırken, KRVGD branşın çok üzerinde bir düzeltme gördü. Buna göre gıda bölümü yılbaşından bu yana yüzde 60 oranında değer artışı yaşarken, KRVGD yıllık bazda yüzde 9 değer kaybıyla devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu