Ekonomi

Çin hisselerinde keskin satışlar

Morgan Stanley’in EPFR’den alınan bilgilere dayanarak hazırladığı bir rapora göre, küresel fon yöneticileri Ekim ayında Çin hisse senetlerinde sert satışlar yaptı.

Rapora göre geçen ay Çin ve Hong Kong hisselerindeki aktif uzun vadeli fonlardan toplam 3,1 milyar dolarlık net çıkış yaşandı; bu, net satışların art arda üçüncü ayda 3 milyar doları aştığı anlamına geliyor.

Gilbert Wong liderliğindeki Morgan Stanley analistleri, “Çıkışlar çoğunlukla Avrupa merkezli fonların önderlik ettiği Çin’den uzaktaki bölgesel fonların yeniden dengelenmesinden kaynaklanıyor” dedi.

Morgan Stanley’e göre devam eden çıkışlar, yabancı uzun pozisyon yöneticilerinin Çin’de 2018’den bu yana en düşük ağırlığa sahip olmasına neden oldu.

Raporda, Avrupa fonlarının 2020 sonlarından bu yana biriktirdikleri varlıkların yaklaşık yarısını elden çıkardığı, ABD merkezli fonlardan çıkışların da ekim ayında hızlandığı belirtildi.

Yatırımcılar, özellikle imalat faaliyetinin Ekim ayında beklenmedik bir şekilde daralmasının ardından, Çin’in ekonomik toparlanması konusunda temkinli olmaya devam ediyor.

MSCI Çin gösterge endeksi geçen ay %4,3 düşerken, CSI 300 %3,2 düştü.

habersehitkamil.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu