Teknoloji

Doktorlar Ameliyatta Apple Vision Pro’yu Kullanmaya Başladı

Son dönemlerde gündemden düşen Apple Vision Pro bir doktorun ameliyatta takmasıyla birlikte yeniden gündeme geldi. İşte detaylar.

Apple’ın yenilikçi gözlüğü Apple Vision Pro, kısa süre içerisinde tüm dünyada test edilmeye başlanmıştı. Ancak uzun süreli kullanımlarda çeşitli sağlık sorunlarının yaşanması nedeniyle eleştiri alan Apple Vision Pro, buna rağmen farklı alanlarda oldukça işlevsel olabilir. Zira İngiltere’deki bir sağlık ekibi, omurga ameliyatı sırasında bu cihazı kullandı. Bu durum tıp alanında yenilikçi bir akım olarak görülürken tüm dünyada da konuşuldu.

Doktorlardan Apple Vision Pro’ya Tam Not

Londra’daki Cromwell Hastanesi’ndeki yapılan omurga ameliyatında doktorların yardımcıları Apple Vision Pro kullandı. Doktorların “Oyun değiştiren” cihaz olarak tanımladığı gözlük, özel olarak hazırlanan verilerin hemşireler tarafından kontrol edilmesini sağladı. Hemşireler Vision Pro sayesinde kolayca araçları seçebildi ve ameliyatın ilerleyişini anlık olarak takip edebildi. Apple Vision Pro  için önceden ameliyathanede hazırlıklar yapılarak uygulamalar ve sanal ekranlar oluşturulmuştu. Cerrah alanlarında kullanılan özle uygulamalar geliştiren eXeX adlı firmanın uygulamalarını kullanan hemşireler, ilk deneyimlerini pozitif olarak değerlendirdi.

Doktorlar Ameliyatta Apple Vision Pro’yu Kullanmaya Başladı

Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında Cromwell cerrahlarından Syed Aftab “Apple Vision Pro’yu kullanmak için eXeX ile çalışmak, hastalarımıza bakım sunma şeklimizde büyük bir fark yarattı. Birleşik Krallık ve Avrupa’da bu yazılımı cerrahide kullanan ilk ekip olmak gerçek bir ayrıcalık ve bu teknolojinin nasıl ilerlediğini ve hastaneler arasında yaratabileceği etkiyi görmek için sabırsızlanıyorum.” dedi.

Bu yenilikçi çözüm pek çok şirketi de harekete geçirmiş durumda. Farklı uygulamalar ile farklı ameliyatların yapılmasının önü açılırken teknolojinin tıp alanında yer alması ve olumlu sonuçlar vermesi Apple Vision Pro satışlarını da arttırabilir. Basın açıklamasında konuyla ilgili Apple görüşlerine de yer verildi. Apple, “VisionOS’un benzersiz yetenekleriyle sağlık hizmeti geliştiricileri, klinik eğitim, cerrahi planlama, eğitim, tıbbi görüntüleme, davranışsal sağlık ve daha fazlası gibi alanları dönüştürerek daha önce mümkün olmayan yeni uygulamalar yaratıyor” dedi.

Apple için bu durum sürpriz olmazken Apple Vision Pro tanıtımlarında sanatçıların, muhasebecilerin, doktorların ve dijital dünya ile çalışan hemen hemen herkesin Apple Vision Pro ile daha iyi ve verimli çalışabileceği vurgulanmıştı.

pehlivankoy-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu