Ekonomi

Esnaf, SSK’lılarla eşit emeklilik koşulları istiyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, üyelerinin Bağ-Kur’lu olduğunu belirterek, Bağ-Kur üyelerinin SSK’lılara göre daha geç emekli olmasını haksız bulduklarını söyledi.

SSK’lılar 7 bin 200 günde emekli olurken, esnafın 9 bin günde emekli olmasının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gündeme getirildi.

Ayrıca Palandöken, geçmişte üyelerinin vergi kaydından sonra vergi kaydı yaptırma zorunluluğu olmadığı için kayıtlarının yapılmadığını belirterek, geriye dönük sigortacılığın önünün açılmasını talep etti.

“Esnaf ve sanatkarların EYT yönetmeliğinde yer almaması büyük eksiklik”

Palandöken, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilen Emeklilikte Yaşayanlar (EYT) Yönetmeliği’nde esnaf ve sanatkarların yer almamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı: :

“Esnafımızın emekli olmasının önü açılmalı”

EYT ile ilgili yapılan düzenlemelere esnaf ve sanatkarlarımız da dahil edilmeli, esnafımızın emekliliği önlenmelidir. Esnaf ve sanatkarların emeklilik şartlarının düzenlenmesi için prim gün sayıları eşitlenmeli ve norm birliği sağlanmalıdır. SSK’lıların 7 bin 200 günde, esnafın ise 9 bin günde emekli olması Anayasa’nın eşitlik unsuruna aykırıdır. Bu durum esnafımız için büyük bir mağduriyet oluşturmaktadır. Norm birliğinin en önemli özelliği Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-kur’un eşit haklara sahip olmasıdır. Vakit kaybetmeden tüm departmanlara bu haklar sağlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu