Ekonomi

Google Hisseleri Apple ve ChatGPT İşbirliğine İlişkin Spekülasyonlar Nedeniyle Düştü; OpenAI Yeni Gelişmeleri Duyuracak

Google’ın (GOOGL) ana şirketi Alphabet (NASDAQ:GOOGL) Inc. hisseleri, Apple Inc. şirketinin (NASDAQ:AAPL) ürünlerine yapay zeka yetenekleri eklemek amacıyla OpenAI’nin teknolojisini iPhone’a uygulamak için bir anlaşmayı tamamlamaya yakın olduğu yönündeki haberlerin ardından Pazartesi günkü piyasa öncesi işlemlerde düşüş gösterdi.

Bloomberg News, Apple’ın iPhone işletim sisteminin bir sonraki sürümü olan iOS 18’e ChatGPT özelliklerini dahil etmek için görüşmelerin ileri aşamalarında olduğunu bildirdi.

Geçmişte Apple’ın, Gemini chatbot teknolojisini kullanma hakları için Alphabet Inc’in Google’ı ile müzakerelere girdiği bildirildi. Ancak bu görüşmeler bir anlaşmayla sonuçlanmadı.

Apple’ın OpenAI ile olası işbirliği, popüler bir chatbot’u önümüzdeki ay tanıtması beklenen bir dizi yeni yapay zeka özelliğine entegre etmesini sağlayabilir. Bloomberg, OpenAI ile görüşmelerin yoğunluğunun Nisan ayında arttığını, ancak kısa süre içinde bir anlaşmanın sonuçlanıp sonuçlanmayacağının hala net olmadığını belirtti.

Apple, her yıl Haziran ayında düzenlediği Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı sırasında, birkaç önemli yapay zeka ilerlemesini duyurmayı öngörüyor. Bazı haberlere göre Apple, bu yeni yapay zeka işlevlerinden bazılarını kendi özel işlemcilerini kullanan veri merkezlerinde çalıştırmayı planlıyor.

ChatGPT’nin arkasındaki kuruluş olan OpenAI, amiral gemisi sohbet robotu ve en sofistike yapay zeka modeli GPT-4 için güncellemeler yayınlamaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz Cuma günü OpenAI CEO’su Sam Altman, güncellemelerle ilgili heyecanını dile getirerek bunları “sihir gibi hissettiriyor” şeklinde tanımladı.

OpenAI, ChatGPT ve GPT-4’teki en son geliştirmeleri sergilemek üzere 13 Mayıs’ta Pasifik Saatiyle sabah 10’da canlı yayınlanacak bir etkinlik düzenledi.

Geçen hafta Reuters tarafından yayınlanan bir rapora göre, Microsoft (NASDAQ:MSFT)’tan destek alan OpenAI, Google’ın I/O geliştiriciler konferansından bir gün önce yapay zeka tabanlı bir arama ürününü tanıtmayı amaçlıyordu. Ancak Reuters’a bilgi veren bir kaynak, bu arama ürününün piyasaya sürülmesinin ertelendiğini belirtti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir önceki Cuma günü Sam Altman, X olarak adlandırılan bir platformda önümüzdeki açıklamanın GPT-5 ya da bir arama motoru hakkında olmayacağını duyurdu. Bunun yerine, ekibin üzerinde özenle çalıştığı ve heyecanla karşılanacağına inandığı ve “bana sihir gibi geliyor” diye tanımladığı yeni gelişmeleri açıklayacağını ima etti.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

korfez-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu