Haber

Honduras Devlet Başkanı Castro, diplomatik tanımanın ardından Çin’i ziyaret edecek

Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesen ve Çin’i tanıyan Orta Amerika ülkesi Honduras’ın Devlet Başkanı Xiomara Castro Pekin’i ziyaret edecek.

Honduras Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Castro’nun “Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret ederek değerli anlaşmalara imza atacağı” belirtildi.

Açıklamada ziyaretin tarihi hakkında bilgi verilmezken, “yakında” ifadesi kullanıldı.

Honduras hükümeti 26 Mart’ta Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kestiğini ve bunun yerine Çin Halk Cumhuriyeti’ni Çin’in temsilcisi olarak tanıdığını duyurdu.

Honduras Dışişleri Bakanı Eduardo Reina ve Çinli mevkidaşı China Gang, diplomatik ilişkilerin kurulmasına ilişkin protokolü Pekin’de imzaladı.

Honduras’ın ilişkileri kesmesinin ardından Tayvan’ı diplomatik olarak tanımaya devam eden ülke sayısı 13’e düştü.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan beri fiilen bağımsızlığın tadını çıkarıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor.

“Tek Çin” unsuruna vurgu yapan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesi kuralını koyuyor.

samandagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu