Haber

Kazakistan’da depremzedeler için toplanan yardım 2,8 milyon doları aştı

Türkiye’nin Astana Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Kazakistan’daki deprem yardım hesabında son 3 günde toplanan 1 milyon 28 bin 706 ABD doları AFAD resmi hesabına aktarılmıştır. Böylece toplam bağış tutarı 2 milyon 849 bin 836 ABD doları oldu. Teşekkür ederim.” terimleri kullanılmıştır.

Kazak vatandaşlarının tedarik ettiği 28 jeneratörün Türk Hava Yolları tarafından Türkiye’ye gönderildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Yalnızca Astana’dan toplam 8 ton yardım malzemesi sevk edildi.” terimi yer aldı.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK YARDIM KAMPANYASI KAZAKİSTAN GENELİNDE DEVAM EDİYOR

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen iki büyük şokla sarsılan Türkiye’nin tek kalbi Kazakistan’da yardım seferberliği ülke genelinde devam ediyor. Kazak halkı, Türkiye’deki depremzedeler için 115 ton insani yardım topladı. Bu yardımların 75 tonu depremden etkilenen bölgelere ulaştırıldı.

YURT YARDIMI

Kazakistanlı gönüllüler de Türkiye’nin depremden etkilenen bölgelerine 100’den fazla klasik çadır ev ile “yurtlar” gönderiyor.

Kazak gazeteci Nurbek Bekbau, toplanan bağışlarla satın aldıkları yurtların Türkiye’ye ulaştığını ve Kahramanmaraş’ta kurulmaya başladığını duyurdu. Bekbau, yurtların kurulması için Kazakistan’dan 12 kişilik bir uzman ekibinin geldiğini de söyledi.

Orta Asya’nın keçi yününden yapılan klasik çadır evleri olan “yurtlar”, göçebelerin yaşam koşullarına uygun olarak tasarlanmış, soğuk havalarda sıcak, serin bir ortam sağlayan özellikleri sayesinde günümüzde de kullanılmaktadır. sıcak havalarda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu