Ekonomi

Li Auto, elektrikli araç yelpazesini 2025 yılına kadar üç katına çıkarmayı planlıyor

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Li Auto (NASDAQ: LI200.000 yuan (29.100 $) ve üzeri fiyatlı araç pazarını hedefleyen şirket, Salı günü yaptığı açıklamada, 2025 yılına kadar şu anda dört olan ürün yelpazesini 11 modele çıkarmayı planladığını duyurdu.

Li Auto’nun başkanı ve baş mühendisi Ma DonghuiŞanghay otomobil fuarında gazetecilere verdiği demeçte, ürün yelpazesinde 2025 yılına kadar bir amiral gemisi modeli, beş genişletilmiş menzilli elektrikli model ve beş yüksek voltajlı saf elektrikli model yer alacak.

Elektrikli araç şirketi şu anda Çin’de en çok satan otomobillerden biri olan Li One spor hizmet aracını (SUV) üretiyor. Şirket, 2022’de toplam 257.334 araç teslim etti ve diğer modeller yine SUV, L7, L8 ve L9 oldu.

Şirket ayrıca, Yangtze Nehri Deltası ve Pekin-Tianjin-Hebei bölgesi de dahil olmak üzere Çin’in dört büyük ekonomik kuşağında 300’den fazla muhteşem yüksek hızlı şarj istasyonunun inşaatını bu yılın sonuna kadar tamamlamayı planladığını söyledi.

Li Auto, 2025 yılına kadar Çin genelinde ülkenin büyük şehirlerinin ve otoyollarının %90’ını kapsayacak şekilde 3.000’den fazla harika şarj istasyonu kurmayı planlıyor.

LI hisseleri Salı günü piyasa öncesi dönemde %1,45 düştü.

Yazar: Michael Elkins

haberaydincik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu