Haber

Mersin Bisiklet Derneği Atatürk’ü Anmak İçin 550 Kilometre Pedal Çevirecek

Mersin Bisiklet Derneği (MERBİSDER) üyeleri, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yıl dönümü dolayısıyla Toroslar Belediyesi’nin desteğiyle 550 kilometre bisiklet kullanacak. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, 10 Kasım’da Anıtkabir’de Türk bayrağı asmak için yola çıkan ekibe Türk bayrağını teslim etti.

Toroslar Belediyesi’nin katılımıyla 7.’si düzenlenen “10 Kasım Ata’ya Saygı” etkinliği kapsamında ‘Pedal Çevirmeye Engel Yok’ projesiyle 550 kilometrelik mesafeyi pedallayacak 3’ü görme engelli sporcudan oluşan 14 kişilik ekip. paydaşlarından biri, 10 Kasım’da Ata’nın huzurunda olacak. 3 görme engelli, 3 kadın pilot, 1 Rus atlet ve 7 tandem pilottan oluşan ekip, Toroslar Belediyesi önünde düzenlenen törenle uğurlandı. Hayvansever sporcuların sevimli köpeği Rocky de bu önemli yolculukta onlara eşlik etti. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende, Başkan Yılmaz, Türk bayrağını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e teslim edilmek üzere Mersin Bisiklet Derneği Başkanı Süleyman Uygun’a teslim etti. Proje toplumda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Etkinlikte konuşan Başkan Yılmaz, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak için bu etkinliği düzenliyoruz. Sporcu kardeşlerimiz birlikte 550 kilometre yol kat ederek Atatürk’ümüzün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e ulaşacaklar. Bilinçlendirme çalışmaları yürütecekler ve 10 Kasım’da Ankara’da olacaklar. 10 Kasım için, Cumhuriyetimiz için, Gazi Mustafa Kemal Atatürk için mücadele edecekler, ciddi bir çaba gösterecekler. Bu organizasyonda emeği geçen Mersin Bisiklet Derneğimize ve tüm sporcularımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Cumhuriyetimizin 100. yılını ve Türkiye Yüzyılının ilk günlerini kutluyorum” diyen Yılmaz, şöyle konuştu: “Yaklaşık 100 yıl önce İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar ve Yunanlılar arkalarında Amerika olmak üzere ülkemizi işgal ettiler. Halkımıza zulmettiler. bayrağımızı indirip bayraklarını astılar. Bizim gibi sizinkiler gibi bunlar gibi yurtseverler bir araya geldiler. Farklı mezheplerden, farklı mezheplerden, farklı ülkelerden ve farklı siyasi görüşlerden olmalarına rağmen her şeyi bir kenara bırakıp vatanı savundular. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Kuvayi Milliye dernekleri. Vatanımızı düşmandan kurtardılar. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetimizi kurdular. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Bu mücadeleye öncülük eden, vatanımızı kurtarma ve Cumhuriyetimizi kurma vizyonu ortaya koyan silah arkadaşlarının ruhları şad olsun. Atatürk, hem o dönemde hem de bu dönemde tüm dünya tarafından yüzyılın dehası sayılmıştır. dönem. Olarak değerlendirildi. Savaştığı Yunan komutan tarafından da o dönemde barış ödülüne aday gösterildi. Atamızı saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. “Mersin Bisiklet Derneği ile geleneksel olarak düzenlediğimiz bu etkinliğe desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından bisikletçiler yürüyüşler eşliğinde Anıtkabir’e doğru yola çıktı. – MERSİN

haber-arpacay.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu