Haber

New York’ta oylama yüksek ama…

abdpost.com / ABD (IGFA) –New York’ta yaşayan Aslı Çavlak, Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28 Mart’ta yapılacak olan 28’inci Milletvekili Genel Seçimi öncesi ABD konsolosluklarındaki erken oy kullanma işlemleri için yaşadığı New York’taki Türkiye Başkonsolosluğu’nda sandık görevlisi oldu. 14 Mayıs’ta Türkiye’de

Türk-Amerikan camiasının New York’ta oyunun kullanılmasına üst düzeyde katılım gösterdiğini belirten Cavlak, değerli bir konuya dikkat çekti.

Tıpkı Avrupa’da olduğu gibi ABD’de de oyunu kullanamadan dönenlerin olduğunu, bunun sebebinin ise bu süreçte Türkiye’den resmi işlem yapanların adreslerinin, Adreslerini değiştiren yabancı seçmenler, otomatik olarak Türkiye olarak tescil ediliyor.

Örneğin YSK sayfasından yabancı adres beyanı yaptıktan sonra kolay ikamet veya evlilik başvuru işlemi yaptıysanız, adresiniz Türkiye olarak kaydedileceği için oy kullanamayabilirsiniz.

Başkonsolosluk bu konuda yardımcı olmaya çalışsa da 2 Nisan’a kadar adres beyanları yapıldığı için birçok kişi eli boş dönüyor.

Yani adres değiştirdikten sonra Türkiye üzerinden küçük bir işlem yapmış olsanız bile adresiniz Türkiye olarak tescil ediliyor ve oy kullanamıyorsunuz.

Katılımın çok yüksek olması nedeniyle Long Island bölgesine ek stantlar yerleştirildiklerini kaydeden Cavlak, o bölgeye de ek oy pusulaları getirdiklerini söyledi.

Başkonsolos Reyhan Özgür ve ekibinin çok sistematik çalıştığını sözlerine ekleyen Cavlak, Özgür’ün her gün saat 7’de geldiğini söyledi.

habertekman.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu