Ekonomi

Pecker, Trump’ın sus payı davasında ifade vermeye devam edecek

National Enquirer’ın eski yayıncısı David Pecker, eski Başkan Donald Trump’ın devam eden ceza davasında bugün ifade vermeye devam edecek. 72 yaşındaki Pecker, Trump’ın savunma ekibi tarafından sorgulanacak ve magazin gazetesinin kamuya mal olmuş kişilerle ilgili karalayıcı hikayeleri bastırma geçmişinin Trump’ın siyasi kariyerinden öncesine dayandığını göstermeyi amaçlıyor.

Pecker, 2016 başkanlık kampanyası sırasında Trump’a yardım etmedeki rolü hakkında zaten ifade vermişti. Trump’ın özellikle cinsel taciz iddialarıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde, başkanlık yarışını olumsuz etkileyebilecek haberlerin yayınlanmasını önlemek için “yakala ve öldür” olarak bilinen bir uygulamaya başvurduğunu kabul etti.

Eski yayıncı, bu tür iki hikayenin hakları için ödeme yaptığını ve yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels’ın kendisiyle yaşadığı iddia edilen cinsel ilişkiyi anlattığı hikayesini satma niyeti hakkında Trump’ı bilgilendirdiğini kabul etti. Trump, New York savcıları tarafından Daniels’a yapılan sus payı ödemesiyle ilgili iş kayıtlarında tahrifat yapmakla suçlanıyor, ancak suçsuz olduğunu ve cinsel ilişkiye girdiğini reddediyor.

Perşembe günkü duruşmalar sırasında Trump’ın avukatları, Pecker’ın anlatıları kontrol etmek için mali nüfuz kullanmasının sadece Trump’a özgü olmadığını vurguladılar. Pecker, Enquirer’ın Arnold Schwarzenegger ve Tiger Woods da dahil olmak üzere diğer ünlüler hakkındaki olumsuz tanıtımları da bastırmaya çalıştığını ve ünlülerin ve politikacıların magazin gazetesinden olumlu haber talep etmelerinin yaygın olduğunu doğruladı.

Pecker, Trump’ı ilk kez 1998 yılında, o dönemde Trump’ın eşi olan Marla Maples ile ilgili potansiyel olarak zarar verici bir haber konusunda uyardığını anlattı. Pecker, Trump’ı hala bir arkadaş olarak gördüğünü belirtirken, 2019’dan bu yana iletişim kurmadıklarını da kaydetti.

Savcılar, Pecker’in Trump ile olan ilişkilerinin 2016 seçimlerinin dürüstlüğünü tehlikeye attığını savunuyor. Pecker, cezai suçlamalardan kaçınmak için yetkililerle işbirliği yaptı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Cezai suçlamalarla karşı karşıya kalan ilk eski başkan olan Trump, 2020 seçim sonuçlarını iptal ettirme çabaları da dahil olmak üzere başka yasal mücadelelere de karışmış durumda. Bu dava, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Trump’ın başkanların görevdeyken gerçekleştirdikleri eylemler için dokunulmazlığa sahip olmaları gerektiği yönündeki iddiasını görüşmesi nedeniyle durmuş durumda. Perşembe günü yapılan sözlü tartışmalar sırasında, muhafazakarların çoğunlukta olduğu mahkeme, Trump’a cezai suçlamalardan belli bir düzeyde koruma sağlama eğiliminde göründü.

Mayıs ayına kadar devam etmesi beklenen dava, Trump’a karşı açılan dört cezai kovuşturma serisinin bir parçası ve Başkan Joe Biden ile 5 Kasım’da yapılması beklenen seçim rövanşından önce sonuçlanabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habertuzla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu