Ekonomi

Petrol fiyatları arz endişeleri ve ABD büyüme işaretleriyle tırmanıyor

Petrol fiyatları Perşembe günü, büyük üreticilerin üretim kesintilerini sürdürmesiyle arzın azalacağına dair endişeler ve dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki güçlü ekonomik büyüme göstergelerinin etkisiyle artış gösterdi. Haziran teslim Brent vadeli petrol kontratları 31 sent ya da %0,4 artışla varil başına 89,66 dolara ulaşırken, Mayıs teslim ABD West Texas Intermediate (WTI) vadeli petrol kontratları da 30 sent ya da %0,4 artışla varil başına 85,73 dolara yükseldi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve aralarında Rusya’nın da bulunduğu müttefiklerinin devam eden üretim politikası, üst düzey bakanların bazı ülkeleri üzerinde anlaşmaya varılan üretim kesintilerine bağlılığı artırmaya çağırdığı Çarşamba günkü toplantıda teyit edildi. Koalisyon ayrıca bazı üyelerin ilk çeyrekte fazla üretimi telafi edeceğini ve Rusya’nın ihracattan ziyade üretimi sınırlamaya odaklanacağını belirtti.

ING’deki finansal analistler, OPEC+ toplantısının mevcut üretim politikasının sürdürülmesi yönündeki tavsiyesinin ardından petrol fiyatlarının yukarı yönlü bir seyir izlediğini kaydetti. Hem Brent hem de WTI kontratları art arda dört gün boyunca artış göstererek Çarşamba günü Ekim sonundan bu yana en yüksek seviyelerinden kapandı.

ING analistleri tarafından gözlemlendiği üzere, Brent petrolün varil başına 90$ seviyesinde dirençle karşılaşmasına rağmen, petrol fiyatlarının genel eğilimi yukarı yönlü olmuştur. Ukrayna’nın Rus rafinerilerine düzenlediği ve yakıt arzını azaltan son saldırılar ve Gazze’de İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın İran’ı da kapsayacak şekilde tırmanarak kritik Orta Doğu bölgesindeki petrol arzını etkileyebileceği endişeleri bu eğilime katkıda bulunuyor.

Ayrıca, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın son yorumları petrol piyasası için olumlu olarak yorumlandı. Powell, ABD’de güçlü istihdam artışı ve kalıcı enflasyon gösteren veriler ışığında gelecekteki faiz indirimleri konusunda temkinli olduğunu ifade etti ve bu da sürdürülebilir ekonomik genişlemeye işaret ediyor.

OPEC’in üçüncü büyük üreticisi İran’ın Pazartesi günü meydana gelen ve üst düzey İranlı askeri personelin ölümüyle sonuçlanan bir saldırı için İsrail’e misilleme sözü vermesiyle Orta Doğu’daki gerginlikler de bir faktör oldu.

InvestingPro İçgörüleri

Petrol fiyatları dalgalanma göstermeye devam ederken, InvestingPro’nun son verileri sektörün önemli oyuncuları için karışık bir finansal performans gösteriyor. Verilere yansıyan büyük bir üreticinin Fiyat/Kazanç (F/K) oranının -7,69 olması, şirketin 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ayda kâr elde etmede zorluklarla karşılaştığını gösteriyor. Bu durum, çeşitli küresel ekonomik baskıların ve tartışılan üretim kesintilerine bağlılığın bir sonucu olabilir.

2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ayda %-38,09’luk bir değişimle gelir büyümesindeki önemli düşüşe ve 2023’ün 4. çeyreğinde %-81,8’lik daha da belirgin bir çeyreklik düşüşe rağmen, şirketin temettü verimi %5,86’dır. Bu, şirketin zorlu bir ortamda hissedarlarına değer döndürmeye kararlı olduğunu gösterebilir.

InvestingPro İpuçları, şirketin Fiyat/Defter oranının 0,91 olduğunu ve bu oranın, şirketin defter değerinin doğru olması ve varlıklarının değerini yansıtması durumunda potansiyel olarak hisse senedinin değerinin altında olduğunu gösterebileceğini vurgulamaktadır. Buna ek olarak, InvestingPro, 32,2 USD’lik gerçeğe uygun değer tahminiyle, şirketin mevcut piyasa fiyatını algılanan içsel değeriyle ilişkili olarak değerlendiren yatırımcılar için bir fırsat olabileceğini öne sürüyor.

InvestingPro, daha fazla içgörü arayan yatırımcılar için bu şirket ve sektördeki diğer şirketlerle ilgili ek ipuçları sunuyor. Daha bilinçli yatırım kararları almanıza yardımcı olabilecek 8 InvestingPro İpucu daha mevcut. InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanmayı unutmayın, böylece çok sayıda finansal veri ve uzman analizinin kilidini açabilirsiniz.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

besirihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu