Yaşam

Pırıl pırıl bulaşıklar için: Bulaşık makinesi nasıl temizlenir?

Bulaşık makinesi temizleme işlemi belirli aralıklarla yapılması gereken bir işlemdir. Bir temizlik aletini temizleme fikri ne kadar tuhaf gelse de değerlidir. Bulaşık makinelerinde kullanım sıklığına ve durumuna bağlı olarak zamanla garip kokular, kalıntılar ve küf oluşabilmektedir. Bu sorunlar sadece rahatsızlığa neden olmakla kalmaz, aynı zamanda bulaşık makinesinin performansını da etkiler.

Performansı düşen bulaşık makinesi temiz yıkayamaz. Bulaşıklarınız zamanla daha lekeli ve kirli olarak makineden çıkacaktır. Bu nedenle pırıl pırıl temiz bulaşıklar için bulaşık makinesi temizliği yapılmalı ve aksatılmamalıdır.

BULAŞIK MAKİNESİ NE SIKLIKTA TEMİZLENMELİDİR?

Bulaşık makinesi temizleme işlemi kullanım sıklığına ve durumuna göre değişiklik göstermektedir. Normal şartlarda kullanılan bir bulaşık makinesi en az iki ayda bir temizlenmelidir. Daha önce bulaşık makinesi temizlemediyseniz ve nasıl anlayacağınızı bilmiyorsanız sizi buraya alalım. İşte bulaşık makinesini temizleme zamanının geldiğini gösteren işaretler:

 • Bulaşık makinesinden kir ve tortu ile çıkan bulaşıklar,
 • Makinede oluşan ve mobilyalara geçen garip kokular,
 • Bulaşık makinesinin duvarlarında oluşan leke tabakası,
 • Kalıba dökmek

BULAŞIK MAKİNESİNİN SİRKE VE KARBONAT İLE TEMİZLENMESİ

Bulaşık makinenizi temizlemek için ev sirkesi ve karbonat yöntemini deneyin. Sirke ve karbonat ile bulaşık makinesi temizleme adımları:

Bulaşık makinenizi boşaltın: Bulaşık makinenizin içindeki tüm parçaları çıkarın. Raflarınız kaldırılıyorsa bu adımda onları da kaldırabilirsiniz.

Fırçalamak: Bir kaseye sıcak su ve bulaşık deterjanı koyun. Diş fırçası yardımıyla rafın kenarlarını ve kapak contasını iyice fırçalayın.

Sirke suyu: Bir sprey şişesine sirke ve su ekleyin ve karıştırın. Bu sirke karışımını fırçaladığınız bölgelere sıkın. Yavaşça temizleyin.

Temiz bulaşık makinesi duvarları: Bulaşık makinenizi yıkarken çok fazla köpük oluşur. Bu köpükler ve kir artıkları zamanla bulaşık makinesinin duvarlarında tabakalar oluşturur. Mikrofiber bezi hazırladığınız deterjanlı suya batırın. Makinenizin duvarlarını bu bezle ovarak temizleyin.

Filtrenizi temizleyin: Filtre, bulaşık makinenizin tüm kalıntıları topladığı yerdir. Makinenin altında bulunan filtreyi çıkarın. Deterjanlı su ve fırça ile içini ve dışını uygun şekilde temizleyin.

Drenaj atıklarını temizleyin: Filtreyi değiştirmeden önce gider giderini de temizleyin. Tahliye ücretini ödemeden önce artıkları çıkarın. Sabunlu bulaşık süngeri ile temizleyin.

Sirke ile yıkama işlemi: Drenajı temizledikten sonra filtreyi değiştirin. Bulaşık makinenizin raflarını takın. Üst rafa bir kase damıtılmış beyaz sirke koyun ve bulaşık makinenizi çalıştırın.

Kabartma tozu ile yıkama işlemi: Bulaşık makineniz yıkamayı bitirdikten sonra, altına bir bardak kabartma tozu dökün. Bu durumda makinenizi tekrar çalıştırın.

Dışını temizle: Yıkama işlemi devam ederken makinenizin dışını nemli bir bezle temizleyiniz. Lekelenmeyi önlemek için daha sonra iyice kurulayın. Yıkama işlemi biten makinenizin kapağını açınız ve kurumaya bırakınız.

KÜFLÜ BULAŞIK MAKİNESİ TEMİZLEME YÖNTEMİ

Yukarıdaki bulaşık makinesi temizleme talimatlarını küf oluşumu olan makinede deneyebilirsiniz. Küf probleminiz hafife alınmayacak kadar fazlaysa marketlerde satılan bulaşık makinesi temizlik ürünlerini kullanmanız gerekebilir. Bu eserler kimyasal içerikli olduğu için küf oluşumunda daha etkili sonuçlar verecektir. Maske ve eldivenleri taktıktan sonra etiketteki talimatlara uyunuz. Makinenizin yıkama işlemi bittikten sonra kapağını açarak kendi kendine kurumasını bekleyiniz.

BULAŞIK MAKİNESİ KOKUSU NASIL ÖNLENİR?

Bulaşık makinelerinde zamanla köpük, su ve yemek artıkları biriktiği için koku oluşumu kaçınılmazdır. Bulaşık makinesinde koku oluşumunu önlemek için şu adımları izleyin:

 • Bulaşık makinesine herhangi bir şey koymadan önce iyice durulayın veya kazıyın.
 • Her yıkamadan sonra bulaşık makinesinin filtresini çıkarın ve kir kalıntılarını giderin.
 • Bulaşık makinenizde kullandığınız suyun sıcak olduğundan emin olun.
 • Bulaşık makineniz çalışırken aynı anda su ihtiyacı olan başka bir makineyi çalıştırmayın. İki makine aynı anda çalışırken, su besleme tarafı her zaman değişir ve makinenizin performansını etkiler.
 • Bulaşık makinenizin kapağını her yıkamadan sonra açık bırakın. Bu formda makineniz kendi kendine kuruyacak ve küf oluşturmayacaktır.
 • Bulaşık makinenizi kullanmadığınız zamanlarda kapağını tamamen kapatmadan aralık bırakın.
 • Bulaşık makinenizin gider gider giderini ayda bir temizleyin.
 • Ayda bir kez sirke ve karbonatlı yıkama programını da deneyin.
 • Yukarıdaki ayrıntılı temizleme yöntemini en az iki ayda bir tekrarlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu