Ekonomi

Senato paneli Ukrayna’ya yardım etmek için Rus varlıklarına el konulmasını destekliyor

Senato Dış İlişkiler Komitesi, ABD’nin Ukrayna’ya yardım amacıyla Rus varlıklarına el koymasına izin verecek yasa tasarısını onaylayarak önemli bir adım attı. “Ukraynalılar için Ekonomik Refah ve Fırsatların Yeniden Sağlanması (REPO) Yasası” Çarşamba günü 20’ye 1 oyla kabul edildi. Bu yasanın Senato ve Temsilciler Meclisi’nden geçmesi ve Başkan Joe Biden tarafından imzalanması halinde ABD’nin ilk kez savaşta olmadığı bir ülkenin merkez bankası varlıklarına el koyacağı anlamına gelecek.

Demokratların dış ilişkiler komitesi lideri Senatör Ben Cardin, Kongre’nin her iki kanadından ve Biden yönetiminden gelen güçlü iki partili desteği öne sürerek tasarının geleceği konusunda iyimser olduğunu söyledi. Benzer bir yasa tasarısı Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nde de iki partiden geniş bir destek aldı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak AB, ABD, Japonya ve Kanada, 2022’de Rus merkez bankasının yaklaşık 300 milyar dolarlık fonunu dondurdu. Bu varlıkların 5 ila 6 milyar dolarlık kısmı ABD’de bulunuyor ve bunların büyük bir kısmı Avrupa’da bulunuyor. özellikle Belçika’nın Euroclear sisteminde.

Teklifin çığır açıcı niteliği, Rusya’nın eylemlerinin ciddiyetini ve mevzuatın doğru uygulanmasının önemini vurgulayan Cardin tarafından da kabul edildi. ABD’li ve İngiliz yetkililer, işgalin ikinci yıldönümüne denk gelen Şubat ayı sonlarında bir araya gelecekleri G7’nin Rus varlıklarına el konulması konusunda güçlü bir açıklama yapması için baskı yapıyor.

Dünya Bankası, savaşın neden olduğu hasarın 400 milyar doları aştığını tahmin ediyor ve G7 liderleri, Rusya’nın uluslararası hukuk çerçevesinde bu yıkımı telafi etmesi gerektiğini savunuyor. Bu tartışmalara rağmen, üst düzey AB yetkilileri Salı günü Avrupa’nın dondurulmuş Rus varlıklarına el koyma olasılığı hakkındaki şüphelerini dile getirerek, yalnızca yasal endişeleri değil, aynı zamanda euro ve yatırımcı güvenine yönelik potansiyel riskleri de dile getirdi.

Moskova, bazı raporlara göre 288 milyar dolar değerinde olduğu söylenen Rusya’daki Batılı varlıklara el koyarak rastgele bir varlığa el konulmasına misilleme yapmakla tehdit etti.

REPO Kanunu, ele geçirilen Rus fonlarının yalnızca Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılacağını belirtiyor. Bu girişim, Başkan Biden’ın, Cumhuriyetçilerin yardımı ABD göç politikasındaki değişikliklere bağlamaya çalışması nedeniyle Kongre’de durdurulan Ukrayna’ya yönelik 61 milyar dolarlık güvenlik yardımı talebinden farklı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

dinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu