Haber

Şi ve Trudeau’nun G20’deki diyaloğu Çin-Kanada gerilimini gözler önünde serdi

Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Endonezya’daki G20 Liderler Zirvesi’ndeki diyaloğu, iki ülke ortasındaki gerginliği ortaya koydu.

İki önderin doruğun kapanışındaki resepsiyondaki ayak üstü tartışmasındaki gerginlik kameralara yansıdı.

Çin Devlet Lideri Şi, Kanada Başbakanı Trudeau ile dorukta yaptıkları görüşmenin basına yansımasına reaksiyon göstererek “Konuştuğumuz her şey gazeteye sızdırılmış, bu doğru değil, böyle diyalog olmaz.” dedi.

Trudeau da yaklaşımının samimiyetsiz olduğunu lisana getiren Şi’ye yanıt olarak, “Biz Kanada’da açık, özgür ve dürüst diyaloğa inanıyoruz ve bunu sürdürmeyi istiyoruz. Umarım yapan halde birlikte çalışmayı sürdürürüz ancak anlaşamadığımız noktalar olacaktır.” ifadesini kullandı.

Şi de Trudeau’ya, “O halde evvel şartları oluşturalım.” diye karşılık vererek konuşmayı noktaladı.

Gergin oldukları gözlenen iki önder konuşmanın akabinde el sıkışarak farklı taraflara yanlışsız uzaklaştı.

Trudeau ve Şi’nin, önceki gün yaptığı 10 dakikalık kısa görüşmede, Kanada tarafının Çin’in ülkede demokratik süreci etkilemeye yönelik faaliyetlerinden duyduğu kaygıları lisana getirdiği bildirilmişti.

Kanadalı istihbarat yetkilileri, ocakta parlamenterle gerçekleştirdikleri toplantıda, Çin’in 2019’daki federal parlamento seçimlerine tesir etmek üzere hareketlerde bulunduğu tezlerini lisana getirmişti. Kanada basınında bu ay başında yayımlanan haberlerde, Pekin idaresinin, parlamento seçimindeki kimi adayları örtülü bir ağ ile finanse ettiği savlarına yer verilmişti.

Gergin diyalog, Kanada polisinin dün Kanada’nın en büyük elektrik üreticisi Hydro- Quebec şirketinde çalışan Çinli bir araştırmacıyı ticari sırları çalmaya çalıştığı iddiasıyla gözaltına almasının ardından geldi.

Huawei Mali İşler Direktörü Mıng Vancou’nun, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık 2018’de Kanada’nın Vancouver kentinde tutuklanması, Çin-Kanada bağlarında tansiyona yol açmıştı.

Mıng’ın gözaltına alınmasına karşılık Çin, Kanadalı eski diplomat Michael Kovrig ile iş insanı Michael Spavor’u “Çin’in ulusal güvenliğini tehlikeye atan faaliyetlerde bulunduğu” argümanıyla gözaltına almıştı.

ABD ve Kanada ile Çin ortasında siyasi çekişmeye dönüşen dava sürecinde Mıng, üç yıla yakın isimli nezaret altında tutulduktan sonra 25 Eylül 2021’de Çin’e dönüşünde “kahraman” üzere karşılanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu