Haber

Suriye: Suudi Arabistan, Esad’ı Arap Ligi zirvesine davet etti

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz tarafından Cidde’de düzenlenecek Arap Birliği tepesine davet edildiği açıklandı. Suudi Arabistan’ın daveti Suriye devlet haber ajansı SANA tarafından duyuruldu.

19 Mayıs’taki tepeye davet, Arap Birliği’nin 2011’de iç savaşın patlak vermesiyle üyeliğini askıya aldığı Suriye’yi yeniden kabul etmesi ve Suudi Arabistan’ın Suriye’deki diplomatik misyonunun yeniden başladığını açıklamasının ardından geldi.

SURİYE’DE DİPLOMATİK MİSYON YENİDEN BAŞLADI

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı dün (9 Mayıs) bir açıklama yaparak Suriye’deki diplomatik misyonunun faaliyetlerine yeniden başladığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Suudi Arabistan, Suriye’deki diplomatik misyonunun çalışmalarına yeniden başlama kararı almıştır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, bunun Arap Birliği’nin 7 Mayıs’ta aldığı kararla, bölgedeki kardeşlik bağlarını güçlendirmek, güvenlik ve istikrarı teşvik etmek ve Birleşmiş Milletler (BM) tüzüklerinin uygulanması amacıyla alındığı kaydedildi. .

Ne oldu?

Arap Ligi üye ülkelerinin dışişleri bakanları, 7 Mayıs’ta Mısır’ın Kahire kentinde yaptıkları toplantıda Suriye’nin birliğe dönüşü konusunda anlaştılar. Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, Suriye’nin Arap Ligi’ndeki koltuğuna dönmesini memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Suudi Arabistan ile Suriye arasındaki diplomatik ilişkiler, Suriye’de ayaklanmaların başladığı 2011 yılından sonra koptu. Yaklaşık 12 yıl sonra Suriye Dışişleri Bakanı Faisal Al-Mikdad 12 Nisan’da Suudi Arabistan’ı ziyaret etti.

Mikdad’ın Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ile görüşmesinin ardından yapılan ortak açıklamada, “İki taraf, iki ülke arasındaki konsolosluk hizmetlerinin ve uçuşların yeniden başlaması için prosedürlerin başlatılmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.”

18 Nisan’da Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Suudi Arabistan’dan Dışişleri Bakanlığı düzeyinde 2011’den bu yana ilk ziyaretini Şam’a yaptı ve Esad ile görüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu