Dünya

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Modernize edilen kapılarda bekleme süreleri azaldı, geçiş hacmi arttı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Modernleştirdiğimiz kapılarda bekleme süreleri yarı yarıya azaldı, geçiş hacmi katlanarak arttı.” söz konusu.

Modernize edilen Pazarkule Sınır Kapısı’nın açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, ekonominin temel kuralının ticaret varsa para, para varsa zenginlik, zenginlik varsa barış olduğunu ve TOBB olarak bu vizyonla hareket ettiklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle sınır kapılarını modernize ederek dünyada bir ilki AK Parti iktidarının olumlu yaklaşımıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, tadilatı yaparken devlete herhangi bir maliyet yüklemediklerinin altını çizdi.

12 hudut kapısını en ileri teknoloji kullanılarak tamamen yenilediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Modernleştirdiğimiz kapılarda bekleme süreleri yarı yarıya azaldı, geçiş hacmi katlanarak arttı. Bütün bunlar için Oda-Borsa topluluğu olarak tam 650 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Yani devleti bu kadar para harcamaktan kurtardık. Devletimiz bu kapılardan elde edilen gelirlerden 340 milyon dolar daha fazla vergi geliri sağladı. Bu da Oda-Borsa topluluğu olarak sadece özel bölümümüze değil, devletimizin kasasına da 1 milyar dolar kazandırdık demektir.” .

Ülkemizden karayolu ile yapılan ihracatın %85’i modernize edilmiş kapılardan geçmektedir. Yeni kapılar sayesinde eşya taşıyan tırların bekleme süreleri kısaldı. Özel sektörümüz navlun maliyetinden kurtuldu. Ayrıca ülkemize giderken Türkiye’nin ilk görünen yüzü olan modern, güvenilir ve konforlu tesislerimizle ülkemizin itibarını artırdık. Kamu ve özel sektörün katılımıyla hayata geçirdiğimiz bu proje dünyada büyük beğeni topladı. İlk kez Türkiye’nin bir projesi Birleşmiş Milletler tarafından dünya çapında en iyi örnek olarak seçildi ve gösterildi. Bütün dünyaya ‘Sınır geçişlerinizi hızlandıracaksanız, daha dindar yapacaksanız Türkiye’nin yaptığını yapın’ dediler. Tecrübe ve birikimlerimizi dünyaya ihraç etme noktasına geldik. İslam Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte yeni bir girişim başlattık. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 57 İslam ülkesinde kara gümrük kapılarının modernize edilmesini hedefledik. Yakın zamanda faaliyete geçecek olan bu ortak girişim ile küresel pazarlarda da ismimizi duyuracağız” dedi.

Hisarcıklıoğlu, modernize edilen Pazarkule Sınır Kapısı ile ticaret ve turizmin hız kazanacağını ve Kapıkule’nin yükünün azalacağının altını çizdi.

GTI projeleri

TOBB Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. Başkanı Arif Parmaksız, Pazarkule Hudut Kapısı modernizasyon çalışmasının 100 milyon liralık bütçeyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Ardahan Türközü Sınır Kapısı’nın modernizasyonunun tamamlandığını ve kısa süre içinde açılışının yapılacağını belirten Fingerless, Gürbulak Sınır Kapısı’nın modernizasyonunun 2024 yılında tamamlanacağını bildirdi.

Fingerless, İstanbul Erenköy Gümrük Müdürlüğü’nün Tuzla ilçesine taşınması için proje çalışmalarının da başladığını sözlerine ekledi.

Modernizasyon hakkında

Edirne’nin Karaağaç İlçesi’ndeki sınır kapısında iki yıl önce Aralık ayında başlayan modernizasyon çalışmaları bu yılın Mayıs ayında tamamlandı.

Modernizasyon sonrası hudut kapısında tek giriş ve tek çıkışı olan peron sayısı 3 giriş ve 3 çıkış olmak üzere 6’ya çıkarıldı. Gümrüklü alanın 4 bin metrekare olan kullanım alanı 22 bin metrekareye çıkarıldı.

Yenileme çalışmalarının ardından modern bir görünüme kavuşan Pazarkule’de arama hangarı, sosyal tesisler, işçi binaları ile yolcu binası ve zemin katta dükkanlarda idari birimler bulunuyor.

Sınır kapısında ayrıca röntgen ofisi, portatif röntgen ve köpek eğitim merkezi ile Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü binası bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu