Ekonomi

Türk Ekonomi Kongresi 2023 İzmir’de başladı

İzmir’de düzenlenen Türkiye Ekonomi Kongresi’nin 2023 programında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, “2028’de 100 milyon turiste ulaşacak bir Türkiye var. Her ekonomik birimin payına düşeni alması gerekiyor. Bu 100 milyon turistten Türkiye’de her alanda kendimizi yenmemiz, günlük kısır tartışmaların dışında tarihsel görev ve görevlerimiz çerçevesinde yeniden şekillenmemiz gerekiyor.”

Türk Tarih Kurumu Başkanlığı, YÖK Başkanlığı ve İzmir Valiliği işbirliğiyle düzenlenen 2023 Türk Ekonomi Kongresi aslına uygun olarak yeniden inşa edilen İzmir İktisat Kongresi binasında gerçekleştirildi. Şubat 1923’te toplanan Türk İktisat Kongresi’nin 100. yılı münasebetiyle düzenlenen programa yerli ve yabancı bilim adamları, iktisatçılar, finansörler, bürokratlar ve diğer iktisat profesyonelleri katıldı. İki gün boyunca gerçekleştirilecek 30 oturumda iktisat politikaları, teoriler, kurumlar, İslam’ın ilk dönemlerinden günümüze kadar olan uygulamalar ve ekonomik dönüşümler ele alınacaktır. Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Bakırçay Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve İzmir ekonomi Üniversitenin de katkı sağladığı etkinlik çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin tarım, sanayi, ticaret, turizm, finans ve kalkınma seyahatleri masaya yatırılacak. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin düzenleyeceği “İzmir’in Dünü ve Bugünü” standına da ev sahipliği yapacak olan etkinlik, ilgili herkesin katılımına açık olacak.

“Mücadelemizi tasarrufla sürdürmemiz gerekiyor”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, “Modernliğimiz tekerrür ederek her şey devam ediyor. 9 Eylül zaferiyle bu kentte bir ekonomik mücadele başlatıldı ve bu süreç masa başı zaferlerle tamamlandı. tahıl koridoru durduruldu, nasıl bir ekonomik sorunun yansıtılacağı belli olmayan bir dünyada, burada yaşananların tecrübelerinden faydalanmamız gerekiyor. Bu coğrafyada hayat kolay değil. 100 yıl önce kutladığımız tecrübeleri her alanda olduğu gibi, “Gelişmeye ve gelişmeye ihtiyacımız var. Vakıftan aldığımız bilgiyle her şeyi yeniden sorgulayarak çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor” dedi.

“Bu yıl 56 milyon turist bekliyoruz”

Günümüz Türkiye’sinin büyük bir atılım yaptığını belirten Çam, “Türk yüzyılı ile birlikte kendimizi ve insan kaynağımızı her alanda geliştirmemiz gerekiyor. Geçen yıl ülkemize 43 milyon turist geldi, bu yıl bekliyoruz” 56 milyon turist Adım adım büyümeye devam ediyoruz.2028’de 100 milyon turiste ulaşacak bir Türkiye var.Bu 100 milyon turistten nasibini alabilmek için günlük yaşamımız dışında her alanda yeniden mücadele etmemiz gerekiyor. Günlük görevlerimiz dışında her alanda mücadele etmemiz gerekiyor” dedi. dedi. Çam, Çeşme Projesi ile ilgili de, “Çeşme Projesi çok başarılı bir proje. Türkiye’nin en sıra dışı projelerinden biri. Çevreci bir proje. Görüşmeler ve dava süreçleri sonucunda bir kadro yavaşlasa da, işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İnşallah sağlıklı bir şekilde sonuçlanır” dedi.

“Ekonomik Bağımsızlık”

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Muzaffer Şeker, “Ekonomik bağımsızlık her ülkenin temel hedeflerinden biri olmuştur. Sürdürülebilir büyüme için ekonomimizi kendi üretimimizle ve yerli kaynaklarımızla güçlendirmek esastır.” ve refah.Tarihten günümüze uluslararası katılım Türkiye için ekonomik alanda büyük önem taşıyor.” İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, 100 yıl önce aynı alanda düzenlenen İzmir Ekonomi Kongresi binasının öyküsünü de anlattı. Geçmişte yıkılan binanın, İzmir Valiliği’nin girişimleriyle aslına uygun olarak yeniden yapıldığını belirterek, kongrenin 100 yıl sonra aynı alanda yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

“Tarih aslında bir akıştır, hiçbir şey bitmiş değildir”

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin ise cumhuriyetin 15. yılında Atatürk’ün Nazilli matbaasının kapısında çekilmiş fotoğrafını göstererek, “Her fabrika bir kaledir” ve ” Dünü unutma, bugünü iyi anlarsın” diyerek fabrika kapısının önüne geldi. “Buradaki ana mesaj, emperyalistlerin dayattıklarını ne kabul ettiğimiz, ne de onlarla birlik olarak emperyalist bir politika izlemediğimizdir. Kongre’nin bize verdiği beyanname buydu.” – İZMİR

habersandikli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu