Ekonomi

Türkiye depremle korkuttu! İran deprem tatbikatı yapacak

İran devlet televizyonunun haberine göre Tahran Krizi Önleme ve Yönetim Otoritesi Başkanı Ali Nasiri, 2 Mart’ta yapılacak tatbikatın Tahran’da olası bir depreme hazırlık düzeyini iyileştirme ve koordine etme amaçlı olduğunu söyledi. .

Tatbikatın havadan yardım ve kurtarma gruplarının hazır olup olmadığını ölçeceğini kaydeden Nasiri, “Bu tatbikat, Tahran’ın kuzeyinde Richter ölçeğine göre 7 büyüklüğünde meydana gelen varsayımsal bir deprem senaryosuna göre tasarlandı.” söz konusu.

Nasıl bir felakete tanık olacağımız belli değil.

Tatbikata 15 örgütün katılacağını kaydeden Nasiri, örneğin daha önce iki tatbikat yapıldığını, hava yardım ve kurtarma tatbikatlarının üçüncüsünün bu yıl yapılacağını söyledi.

Tahran Kent Konseyi Başkanı Mehdi Çamran, 12 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Tahran’da meydana gelebilecek bir depremin, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve Türkiye ve Suriye’de yıkıma yol açan depremler gibi “yüzyılın felaketi” olabileceğini belirtmişti. “Yıl boyunca deprem yaşayan başka ülkeler de var ama binalarını düzgün yaptıkları için bu tür olaylara şahit olmuyorlar. Dayanıklı binalar yapmazsak nasıl bir felakete şahit olacağımız belli değil.”Sözlerini kullandı.

haberefeler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu