Haber

Türkiye Yazarlar Birliği’nden Füruzan’a ilişkin açıklama: ‘Anlatısı okuru sıcaklıkla kucakladı’

İlk kitabı ‘Parasız Yatılı’dan bu yana Türk edebiyatının değerli isimleri arasında sayılan Füruzan vefat etti. Füruzan’ın ölüm haberinin ardından Türkiye Yazarlar Birliği bir açıklama yayınladı.

Yayımlanan metinde yer alan ifadeler şöyle:

“Füruzan, yaşayan en değerli hikâye anlatıcılarımızdan biriydi. 29 Ekim 1933’te İstanbul’da doğdu. Ansiklopedi, Wikipedia vb. platformlarda yazılan doğum tarihlerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Füruzan’ın şiirleri, hikâyeleri vardı. , roman, gezi, röportaj, oyun ve çocuk kitapları.İlk kitabı ‘Parasız Yatılı’ydı.’ ile 1972 ‘Sait Faik Öykü Ödülü’nü kazanan Füruzan, ‘The’ ile 1975 ‘Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü de kazandı. 47’ler, yaklaşık 12 Mart dönemi.

‘Berlin’in Nar Çiçeği’ Füruzan’ın diğer romanıydı. Hikâye, roman, şiir, gezi ve röportaj alanlarında eserler veren yazarın hikâye kitapları ‘Kuşatma’, ‘Sinemalarım’, ‘Gecenin Öteki Tarafı’, ‘Gecenin Öteki Yüzü’ isimleriyle yayımlandı. Gül Mevsimidir, ‘Sevgi Dolu Bir Yaz’. Pek çok öyküsü sinemaya uyarlanan Füruzan, ‘Benim Sinemalarım’ öyküsünü Gülsün Karamustafa ile birlikte uyarlayıp yönetti ve film en iyi film ödüllerini kazandı. Uzun bir aradan sonra 2023 yılında yayımlanan ‘Akim Sevgilim’ adlı öykü kitabındaki öyküler Füruzan’ın ustalığının somut örneği oldu.

Füruzan kitaplarında kadınlardan, çocuklardan, göçmen personelden, yoksullardan, çökmüş burjuva ailelerden bahseden bir yazardı. Hikâyelerinde toplumun ezilen kesimlerinin yaşamını duyarlı ve hayırsever bir bakış açısıyla aktaran Füruzan, umutlu ve iyimser bir tavır sergiledi. Öykülerinin dili duygusal, hüzünlü ve sevgi doluydu. Anlatımı akıcı ve basitti.

Füruzan, küçük insanların dünyasındaki gerilimleri ve çatışmaları ustalıkla yansıtan bir anlatıcıydı. Anlatımı okuyucuyu sıcaklıkla kucakladı.

Türkiye Yazarlar Birliği olarak Füruzan’ın yakınlarına, dostlarına ve okurlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz. “Edebiyatımıza yaptığı katkılardan dolayı Füruzan’a sonsuz teşekkür ediyor, saygıyla veda ediyoruz.”

(KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

narmanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu