İş

Walmart yeni otomatik depolarla bozulabilir malların dağıtımını artırıyor

Walmart Inc. (NYSE:WMT), bozulabilir ürünlerin geniş mağaza ağına dağıtımını ve hızını arttırmak amacıyla ABD’de beş yeni yüksek teknolojili dağıtım merkezi (DC) inşa etmeyi planladığını duyurdu. Bu girişim, bozulmayan ürünlere kıyasla farklı saklama koşulları gerektiren süt ürünleri, et ve taze ürünler gibi ısıya duyarlı ürünlerin işlenmesindeki zorlukları ele almak üzere tasarlandı.

Gelişmiş otomasyon teknolojisiyle donatılan yeni tesisler Wellford, Güney Carolina; Belvidere, Illinois; Pilesgrove, New Jersey; ve Lancaster, Teksas’ta yer alacak. 2021’den bu yana faaliyette olan Shafter, Kaliforniya’da ise ek bir tesis bulunuyor. Bu lokasyonlar, Walmart’ın ülke çapındaki 4.600 mağazası için tedarik zinciri verimliliğini artırmak üzere stratejik olarak seçildi.

Bu genişlemenin yaklaşık 2.000 yeni iş yaratarak yerel istihdam fırsatlarına katkıda bulunması bekleniyor. Bu DC’lerdeki ileri teknoloji, kasa sayısının iki katını depolayarak ve geleneksel DC’lerin işleyebildiği hacmin iki katından fazlasını işleyerek verimliliği önemli ölçüde artıracak ve her saat işlenen kasaları iki katından fazla artıracak.

Bu otomatik depolara yapılan yatırım, Walmart’ın daha hızlı market teslimatı ve teslim alma hizmetleri için teknolojiden yararlanmaya yönelik daha geniş stratejisiyle uyumludur. Şirket ayrıca perakende mağazalarını çevrimiçi siparişleri yerine getirmek için kullanarak fiziksel ve dijital operasyonlarını entegre ediyor.

Walmart, 2026 mali yılının sonuna kadar otomasyonun mağazalarının yaklaşık %65’ine hizmet vereceğini öngörüyor. Buna ek olarak şirket, kapasitelerini artırmak için mevcut dört DC’yi, her biri 500.000 fit kareden fazla otomasyonla genişletmeyi planlıyor. Ayrıca, Florida’nın Haven kentindeki tesisi de bu yeni teknolojiyi içerecek şekilde yenilenecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük market perakendecisi olan Walmart, yıllık yaklaşık 650 milyar dolarlık satış gerçekleştiriyor ve bu gelirin %60’ını bakkaliye ürünleri oluşturuyor. Bozulabilir ürünlere yönelik dağıtım kabiliyetlerini geliştirme hamlesi, market sektöründeki rekabet üstünlüğünü korumak için önemli bir adımdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

ihsangaziajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu