Ekonomi

Yerel hayalet tarama sistemi geliyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün ortak girişimiyle başlatılan Milli Tarama Sistemlerinin (MİLTAR) MS Spektral Savunma Sanayii Tesislerinde düzenlenen toplantısına katılan Muş, “Proje x-ray tarama sistemlerinin yerli ve milli imkanlarla ülkemizde üretilmesinin güvencesidir. Bu alanda dışa bağımlılığın azaltılmasında bir dönüm noktasıdır”dedi.

SÖZLEŞME İMZALANDI

Muş, 2018 yılında prototipi üretilen yarı sabit x-ray tarama sisteminin 2022 yılında İzmir Alsancak Limanı’nda kullanıldığını hatırlattı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir “Seri üretim kapsamında MS Spectral ile 10 adet MİLTAR Sistemi, 4 adet mobil araç ve tır dorse şeklinde konteyner tarama sistemi ve 4 adet X-ray özellikli hayalet sistem üretimi için sözleşme imzaladık. geri yansıma teknolojisi”söz konusu.

İHRACAT DA YAPILACAK

Muş, Miltar Projesi ile seri üretimine başlanan yerli ve milli tarama sistemlerinin, kullanım süresi dolan sistemlerin yerine öncelikli olarak gümrüklü sahalarda hizmete alınacağını bildirdi. “Kademeli olarak ithal ettiğimiz ve kullandığımız sistemler yerli sistemlerle değiştirilecek. Söz konusu sistemler artık ithalata konu olmayacak, güçlü bir ihracat potansiyeli haline gelecek ve kullanımı tüm dünyada yaygınlaşacak.”değerlendirmesini yaptı.

EŞDEĞERLER TARAFINDAN GELİŞTİRİLMİŞ

Ticaret Bakanı Muş, “Üretilen ilk sistem oldukça başarılı ve teknik özellikleri yabancı muadillerine göre üstün olduğu için bu sistemlerin seri üretimine geçilmesine ve ayrıca portatif ve ‘backscatter’ tipi x-ray sistemleri üretmeye karar verdik. Bugün ilk yerli ve milli x-ray tarama sistemleri yarı otomatiktir, “Sabit modellerin seri üretimine başlandığını, ülkemizde portatif ve geri yansımalı tarama sistemlerinin üretilmeye başlandığını memnuniyetle paylaşmak isterim. Üretilen sistemlerin görüntü kalitesi ve performans testleri açısından yabancı muadillerinin çok ilerisinde olduğunu gururla belirtmek isterim.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu