Yaşam

2023 yılının ilk tutulması gerçekleşti! Ay Tutulması Diyarbakır ve Şırnak’ta Görüntülendi

2023 yılının ilk Ay tutulması dün gece gerçekleşti. Saat 18.45 ile 22.32 arasında etkili olması beklenen ‘yarı gölgeli ay’ tutulması saat 20.22’de en yoğun ve net görüntüsü yaşandı.

Diyarbakır ve Şırnak’ta yaşayan vatandaşlar bu manzarayı kaçırmadı. Diyarbakır’ın birçok yerinde ay tutulması görüldü.

Şırnak’ta öğrenciler teleskopla izledi. Ay, zaman zaman gölge ile bütünleşirken, dakikalar içinde en net görüntüsüne geri döndü.

öğrencilerin heyecanı

Şırnak’ta ilk ‘yarı gölgeli ay tutulması’ Kızılsu Şehit Hacı Dursun İmamhatip Ortaokulu öğrencileri tarafından görüntülendi.

Ar-Ge birimi çalışanları, öğrencilere ay tutulmasını teleskopla izletti. Ay tutulmasını ilk kez teleskopla izleyen öğrenciler heyecanla gökyüzünü takip etti.

“İlk kez gözlem yapma şansı buldular”

Fen Bilgisi öğretmeni Fazilet Erinç Bakkal, bugün öğrencilerle birlikte ay tutulmasını gözlemlemek için buraya geldiklerini söyledi. Genel mağaza, “Güzel bir an yakaladık. Daha önce öğrencilerimizle görüştük. Gözlem yapacağız.

Sözümüzü tutmak için buradaydık. Bir aylık gözlem yaptık. Öğrencilerimiz çok memnun kaldılar. Aydaki kraterleri gözlemleme şansımız oldu. Bu ziyaret ettiğimiz 25. köy.

Öğrencilerimiz ilk kez teleskopla Ay’ı gözlemleme şansı buldular. Ay tutulması nedeniyle bugünü seçtik. Çok mutlu oldular, çok beğendiklerini söylediler. Bu anlamda bu bizi çok mutlu etti.”söz konusu.

Ortaokul 7. sınıf öğrencisi Belkıs Çancı “Asla unutmayacağım anlardan biriydi. Ayıyı bu kadar yakından izlemek benim için çok keyifliydi. Derslerde de görürdük. Ama ‘Keşke görme fırsatımız olsa’ diye hayaller kurduk. BT’.

Çok teşekkür ederim. Bu ay tutulmasını hayatımızda sadece üniversitede ya da lisede teleskopla göreceğimizi sanmıştık. Ama daha köydeyken burayı görmek çok güzel.” dedi. Ay’ı teleskopla gözlemleyenlerden Hicret Tunçer, çok memnun olduğunu ve ilk kez bu şekilde görme fırsatı bulduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu