Yaşam

52. İstanbul Müzik Festivali 21 Mayıs’ta başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 52. İstanbul Müzik Festivali, 21 Mayıs – 12 Haziran tarihleri ​​arasında müzikseverlerle buluşacak. Festival, İstanbul konser mekanlarında düzenlenecek 25 konserle dünyanın dört bir yanından seçkin orkestraları ve değerli solistleri ağırlayacak.

Festivalde Budapeşte Şenlik Orkestrası, Şenlik Yaylı Çalgılar Lucerne, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Mantova Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, Macaristan Ulusal Korosu, Borusan Quartet’in yanı sıra Maria João Pires, Khatia Buniatishvili gibi değerli topluluklar yer alıyor. , Francesco Piemontesi, Jean-Claude vb. Guihen Queyras, István Várdai, Gülsin Onay, Edgar Moreau, Kristóf Baráti, Roby Lakatos gibi solistlerin de aralarında bulunduğu 60’ı aşkın sanatçı seyirciyle buluşacak.

4 ESERİN DÜNYA Prömiyeri, İKİ ESERİN TÜRKİYE Prömiyeri YAPILACAK

Program kapsamında, İstanbul Müzik Festivali tarafından sipariş edilen üç eserin de aralarında bulunduğu dört eserin dünya prömiyeri, iki eserin ise Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek.

Bu yılın teması ‘Kökler’, Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesinin 100. yılına odaklanıyor ve bu coğrafyanın kültürel ve tarihi hikayelerini müzik aracılığıyla aktarmayı amaçlıyor. Festival aynı zamanda Macaristan ve Hollanda ile bağlantıların 100. yıl dönümünün kutlanacağı Kültür Yılları etkinliklerine de ev sahipliği yapacak. Klasik müziği farklı türlerle buluşturan özel projelerin de yer aldığı programda, her yıl olduğu gibi bu yıl da klasik müzik dünyasının yıldız solistleri ve saygın orkestraları yer alacak.

ONUR ÖDÜLÜ CEM MANSUR’A, YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ STEVE REICH’E VERİLECEK

52. İstanbul Müzik Festivali Onur Ödülü, Türkiye, Avrupa ve İngiltere’deki yoğun çalışmaları, kurduğu orkestralar ve sunduğu imkanlarla 40 yıldır klasik müzik dünyasında önemli bir rol oynayan şef Cem Mansur’a verilecek. gençler için yarattı. Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Amerika’nın yaşayan en büyük bestecilerinden biri olarak kabul edilen Steve Reich’a verilecek.

GELECEĞİN KADIN YILDIZLARI

TSKB’nin desteğiyle yürütülen Yarının Kadın Yıldızları serisi, genç kadın müzisyenlere eğitim ve performans olanakları sunarak, onları başarılı kadın sanatçılarla buluşturarak bu yıl da festivalde gençlere özel bir platform sağlamaya devam edecek. . Gençlerin gençlere yönelik başlattığı Disco Classic de bu yıl festival programında yer alacak.

MÜZİK ROTA

Müzik Rotası’nın bu yılki durağı Yeniköy olacak. Meke’nin gösteri sponsorluğunda gerçekleştirilecek rota, Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi’nden başlayıp Panayia Rum Ortodoks Kilisesi’nin ardından Palais Yeniköy’de sona erecek.

HAFTASONU KLASİKLERİ

Mercedes-Benz sponsorluğunda düzenlenen festivalin ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri bu yıl da müzikseverleri, aileleri ve çocukları parklara davet edecek. Real Concert Talks, konserlerin temasına ve sanatçıların hayatlarına değinecek söyleşilerde farklı disiplinlerden konuşmacıları dinleyicilerle buluşturacak.

Konservatuvarların müzik ve şan bölümleri öğrencileri bu yıl da festival konserlerini ücretsiz takip edebilecek. İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle hayata geçirilen Eczacıbaşı Genç Bilet projesi bu yıl da devam edecek.

FESTİVAL MEKANLARI

Festival konserleri 17 farklı mekanda gerçekleştirilecek: Atatürk Kültür Merkezi, Avusturya Kültür Dairesi, Babylon, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Denizcilik Müzesi, Fenerbahce Parkı, Dört Mevsim Boğaziçi Atik Paşa Terası, Fransız Sarayı, İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi, İş Kuleleri Salonu. , Kadıköy. Belediye Süreyya Operası, Kapalıçarşı, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Stand Sarayı, Sent Antuan Kilisesi, Yeniköy Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi, Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi ve Yıldız Parkı.

BİLETLER 20 ŞUBAT’TA SATIŞTA

Lale Kart üyelerine özel öncelikli satışlar: 15 Şubat Perşembe – 19 Şubat Pazartesi
Genel satış: 20 Şubat Salı, 10.30

Festival biletleri passo.com.tr, Passo taşınabilir uygulaması, Passo satış noktaları ve İKSV ana gişesinden (Pazar hariç her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 saatleri arasında) avantajlı transfer fiyatlarıyla satın alınabiliyor.

İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı’nın desteğiyle sınırlı sayıdaki Eczacıbaşı Gençlik Biletleri festivalde öğrencilere 20 TL’den satışa sunulacak.

(KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

beylikduzuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu