Haber

Cumhurbaşkanlığı seçiminde geçersiz oy dikkat çekti

Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci tipte kalırken, seçimde dikkat çeken bir diğer bilgi de geçersiz oy sayısı oldu. 1 milyon 33 bin geçersiz sayıldı. Türkiye Gazetesi’nin haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, adaylar arasında orantılı olarak dağıtıldığında bu oylar geçersiz sayılmasaydı seçimi ilk turda kazanabilirdi.

Öte yandan bu oyların tamamı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na verilse bile Kılıçdaroğlu seçimi kazanamayacaktır. İki aday arasındaki yaklaşık 2,5 milyonluk oy farkı kapatılamadı. 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde geçersiz oy sayısı 1 milyon 129 bin 332 oldu.

Benzer bir durum, sandıkların yüzde 99,3’ünün açıldığı milletvekili seçimlerinde de kendini gösterdi. Milletvekilliği seçimlerinde geçersiz oy sayısı 1 milyon 385 bin 875 oldu. Bu sayı, bağımsız adayların oyları da dahil seçime giren 15 partinin aldığı oyların toplamına denk geldi. 2018 Genel Seçimlerinde geçersiz oy sayısı 1 milyon 52 bin 269 oldu.

YSK kararlarına göre; Birleşik oy pusulaları silinmiş veya baskıda hatalı olsa bile, hangi siyasi partinin veya bağımsız adayın kullanıldığı, “Evet” veya “Tercih” mührünün basıldığı yerden açıkça anlaşılabilen oy pusulaları değerlendirmeye alındı. hesap. Öte yandan, zarftan el ilanı, broşür veya özel işaret, yazı veya form bulunan bir kağıt parçası veya yol gösterme amaçlı başka herhangi bir maddenin çıkmış olması, zarftan çıkan oy pusulalarını geçersiz kılar. bu zarf Ayrıca birden fazla parti veya adaya ayrılan bölümün kaşelenmesi, mührün tercih edilen aday dışındaki adayların alanlarına taşınması gibi durumlar oyların geçersiz sayılmasına neden olur. – ANKARA

haberdamal.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu