Ekonomi

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Tarihini Anlatan Kitap Tanıtıldı

Erzurum Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu’nun yazdığı ve Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) tarafından yayınlanan “Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası” kitabı tanıtıldı.

ETSO’nun tarihinin anlatıldığı kitapta, Osmanlı döneminden günümüze Erzurum’un ticaret ve sanayisi incelendi.

ETSO Lideri Saim Özakalın, salonda düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kuruluşlarının 1919’da değil, 1885’te olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Kitap sayesinde konuyla ilgili gerekli düzeltmelerin yapılacağını belirten Özakalın, Anadolu’da kurulan ilk ticaret odalarından birinin Erzurum’da olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“1885 yılında açılan Erzurum Ticaret Odası, Ticaret ve Sanayi Odası adını alarak iş dünyasına hizmet vermeye devam etmiştir. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluşundan günümüze kadar kurumsal yapısı, yöneticileri ve faaliyetleri Diğer yandan geçmişten günümüze kadar olan süreçte Erzurum İli ekonomi ve bir bütün olarak ticaret tarihi. Geçmişten geleceğe şehrimizin ticari hayatına yön verebileceğimiz çok değerli bilgiler içeren çok önemli bir çalışmadır. Bu vesileyle bugüne kadar 1919 olarak bilinen Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluş tarihi, şimdi 1885 olarak düzeltildi.”

Kitabın 20 yıllık bir aradan sonra yazıldığını belirten Prof. Dr. Küçükuğurlu, “Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kurumsal tarihler yazıldı ve yazılıyor. Tarihler, özellikle Ticaret ve Sanayi Odası açısından.” söz konusu.

Kitabı yazarken yapılan araştırmalar sonucunda ETSO’nun 1885 yılında kurulduğunu öğrendiklerini belirten Küçükuğurlu, “İngiliz konsolosluk belgeleri doğrultusunda Ticaret Odası’nın 1885 yılında kurulduğunu gördük. , Ticaret Odasının kurumsal tarihi verilirken bir yandan da Erzurum’un ekonomik ve ticari olarak ilk defa duyacağınız Erzurum hakkında bir çok ciddi bilgiye ulaşacaksınız.Erzurumlu tüccar ve Erzurumlu işadamlarımızı düşünerek, Erzurum’daki geçmişlerine, Erzurum’daki ilk dükkanlarına, Erzurum’daki ilk atölyelerine de olabildiğince yer verdik.’de olduğunu bir kez daha hatırlattık” dedi.

senpazar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu