Yaşam

Genç Girişimci ‘Eğitimde Fırsat Eşitliğine’ Katkı Sağlayacak

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Yeni Medya Kısmı öğrencisi Feray Koral, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak üzere hayata geçirilen ‘Circle Up’ teşebbüsü ile akranlarının ömrüne dokunuyor.

Eğitimde fırsat eşitsizliği meselesini çözmek için yola çıkan genç teşebbüsçü Feray Koral, ‘Circle Up’ projesiyle Türkiye’nin dört bir tarafındaki 400’den fazla okula ve 1500’ü geçkin öğrenciye ulaştı. Şimdi birinci sınıf öğrencisi olan Feray Koral, liseden bu yana faal olarak gönüllülük faaliyetleri sürdürüyor. Bu aktifliklerin onu girişimcilik dünyasına yönlendirdiğini söyleyen Koral, süreci şöyle anlatıyor: “Sivil toplum ekosistemi sayesinde yepyeni bir dünya olan sosyal girişimcilik ile tanışmış oldum. Bireysel ve toplumsal olarak birçok sorunla mücadele ediyoruz. Bizler elimizden geleni yapmadıkça bu sorunlar çözülmeyecek. Ben de değişim yaratma motivasyonu olan bir birey olarak heybemi doldurmaya devam ediyorum.”

“Türkiye’nin Her Bölgesinden 400’den Fazla Okula, 1500’den Fazla Öğrenciye Ulaştık”

2019 yılında ‘Social Impact Award Turkey’ Toplumsal Girişimcilik Mükafatını almaya hak kazanarak Türkiye’nin en başarılı toplumsal teşebbüslerinden biri seçilen oluşumun, 5 yıl evvel liseli öğrencilere yönelik düzenlenen bir programdan doğduğunu söyleyen Koral, sonrasında bu aktifliği daima hale getirmek üzere çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti.

Gençlerin ömür uzunluğu öğrenmeyi girişimcilikle deneyimlemelerini sağlayacak kamplar düzenlediklerini belirten Koral projenin içeriğine ait olarak şunları söyledi: “Kamplarımızla liseli öğrencilerin Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları odağında girişimcilik ile tanışmasını ve 21. yüzyıl hünerlerini kazanmasını sağlıyoruz. Öğrencilere bilgi analitiği, biyomimikri vb. alanlarda eğitimler vererek mesleksel tercihlerine katkıda bulunuyoruz. ‘Circle Up’ ile 5 yılda, Türkiye’nin her bölgesinden 400’den fazla okula, 1500’den fazla öğrenciye ulaştık. Gönüllülük şuuru ile insanların hayatlarına dokunmak, yüzlerinde bir tebessüm oluşturmak çok değerli. Hayatım boyunca bu hedeften asla vazgeçmeyeceğim” dedi.

Başarmanın Yollarını Ararken Hayalinin Peşinden Koşmaya Devam Etti

ApplyBAU sistemi ile tam burslu eğitim gören Koral, üniversiteye girişinin enteresan kıssasını şöyle anlatıyor: “Başarılı olmak için mazeretlerin gerisine saklanmak yerine kendi fırsatlarımızı kendimiz yaratmalıyız. Bu fırsatlara en hoş örnek öğrencilere üniversiteye girişte diğer bir yol sunan ApplyBAU sistemidir. Üniversite sürecinde bir yandan imtihana hazırlanırken öteki yandan da Circle Up ile ApplyBAU bursuna müracaat yaptım. Sonrasında hem akademik hem toplumsal gelişimimi bir ortada götürmemi sağlayan bu inanılmaz sistemle yüzde yüz burs kazanarak üniversiteli oldum. Okula adım attığım birinci andan itibaren ‘BAU Hub’ ünitesi teşebbüsümüz için birçok bahiste destekleyici bir tavır sergiledi. Birlikte hoş işlere imza atacağımıza inanıyorum” diyerek kelamlarını tamamladı.

Girişimci öğrencilerin kesinlikle ApplyBAU bursuna başvurmasını söyleyen Koral, aday öğrencilere şunları önerdi: “Tutkulu oldukları alanı keşfederek o doğrultuda başvuru yapmaları çok önemli. Hali hazırda bir projeleri olmasa bile hayalleri ile başvuru yapabilirler. Kritik nokta kişisel vizyonları ile başvurdukları bölümün birbiriyle uyumlu olması ve başvuru sürecinde hem yazılı hem de sözlü olarak kendilerini etkili bir şekilde ifade edebilmeleri” dedi.

Girişimci Öğrencilere Tam Destek

Başlangıcından bu yana binlerce adaya burs sağlayan sistemde öğrenciler, imtihana tabi tutulmadan, ferdî özellikleri, geliştirmek istedikleri projeleri, hayalleri, teşebbüsleri ya da toplumsal sorumluluk ismine yapmış olduğu faaliyetler doğrultusunda burs kazanacak. ApplyBAU sistemine müracaatlar, 14 Kasım tarihinden itibaren başlayacak. Burs müracaatları bu sene de applybau adresinden gerçekleşecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu