Haber

Genç işsizliği rekor kırdı: Çin veri yayınlamayı durdurdu

Çin, “işgücü istatistiklerini optimize etmek için” genç işsizliği verilerini yayınlamayı durdurdu. Çin’de genç işsizlik oranı Haziran’da yüzde 21,3 ile rekor kırdı.

The Guardian gazetesinin haberine göre Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) 15 Ağustos Salı günü yaptığı açıklamada, yaş gruplarına göre işsizlik verilerinin bu aydan itibaren yayınlanmayacağını bildirdi. Kararın gerekçesi, ‘iş gücü anket istatistiklerinin daha da geliştirilmesi ve optimize edilmesi ihtiyacı’ olarak açıklandı. NBS Sözcüsü Fu Linghui, “Ağustos ayı itibariyle, ülke çapında gençler ve diğer yaş grupları için kentsel işsizlik oranlarının açıklanması askıya alınacak” dedi.

ÇİN DEFLASYONA GİRDİ: ‘Borcu azaltmayı zorlaştırabilir’

Temmuz ayında tüketici fiyatlarının iki yıl sonra ilk kez düştüğü Çin ekonomisi, bu ay elde ettiği prestijle deflasyona girdi. Enflasyonun bir ölçüsü olan resmi tüketici fiyat endeksi geçen yıla göre yüzde 0,3 geriledi ve uzmanlar bunu olumsuz bir gelişme olarak değerlendirerek, bunun dünyanın en büyük ikinci ülkesinde tüketim talebini canlandırmak için hükümet üzerindeki baskıyı artıracağını söyledi. ekonomi.

Zayıf ihracat ve ithalat verileri daha önce Çin’in pandemi sonrası ekonomik toparlanmasına ilişkin soru işaretleri yaratırken, ülkenin yerel yönetimlerin büyük borçları ve emlak piyasasındaki zorluklarla da uğraşmak zorunda kaldığı belirtilmişti. Uzmanlar, düşen fiyatların Çin’in borcunu azaltmasını zorlaştıracağına dikkat çekmişti. (DIŞ HABERLER)

mudanyaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu