Haber

İsrail, Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi

Dün gece İsrail ordusu, Hamas’ın kullanıldığını iddia ettiği Gazze’nin en büyük sağlık komplekslerinden biri olan Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi. Hamas ise iddianın asılsız olduğunu belirterek, sağlık merkezlerinin Cenevre Sözleşmesi ile korunduğunu vurguladı.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze’nin en büyük hastanelerinden biri olan Şifa Hastanesi’nin Hamas tarafından askeri amaçlarla kullanıldığını iddia ederek dün gece geç saatlerde hastaneye baskın düzenledi. IDF, baskına ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “IDF güçleri, istihbarat bilgilerine ve operasyonel gerekliliğe dayanarak Şifa Hastanesi’ndeki belirli bir bölgede Hamas’a karşı hassas ve hedefli bir operasyon yürütüyor.”

AMAÇ GAZZALILARI ZORLA GÜNEYE GÖNDERMEK

Hamas bugün baskınla ilgili yaptığı açıklamada, “Sağlık personeli ve çok sayıda ülke içinde yerinden edilmiş kişi, Cenevre Sözleşmesi tarafından korunan bir sağlık tesisine barbarca bir saldırıyla karşı karşıyadır.” dedi. Açıklamada, “Beyaz Saray ve Pentagon’un, direnişin Şifa Tıp Kompleksi’ni askeri amaçlarla kullandığını iddia eden asılsız işgal söylemine verdiği destek, işgalcilere sivillere karşı daha fazla katliam yapmaları için yeşil ışık yaktı” denildi. Hamas açıklamasında İsrail’in amacının Gazzelileri kuzeyden güneye göçe zorlamak olduğunu belirtti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın resmi Telegram hesabından yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin Şifa Hastanesi’ni dört taraftan kuşattığı ve iki saat boyunca ağır silahlarla vurduğu belirtildi.

atakumhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu