Haber

İsrail’in Gazze saldırıları Üsküdar’da protesto edildi

Üsküdar’da bir grup vatandaş İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Kendisine “Direniş Cemaatinin Dilimleri” adını veren grup, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla Üsküdar Şemsi Ahmet Paşa Camii önünde bir araya geldi.

İsrail’i protesto eden ifadelerin yer aldığı çeşitli pankartlar taşıyan grup üyeleri, sahildeki demir parmaklıklara Gazze’de hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu pankartı astı. Daha sonra kırmızı kurdeleleri sahil boyunca uzanan korkuluklara bağladı.

Cami önünde başlayan eyleme Yetim Vakfı da destek verirken, eyleme çok sayıda kişi Filistin bayrakları ve kefiyelerle katıldı.

Grup üyeleri adına basın açıklaması yapan Zeynep Dinler, İsrail’in 75 yıldır devam eden ve 7 Ekim’den sonra daha da kötüleşen katliamları sonucunda çok sayıda masum sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

Dinler, “İkinci Nekbe, hastanelerin ve ibadethanelerin bombalanarak kullanılamaz hale getirilmesiyle yaşanıyor. Şu anda kaydedilen verilere göre en az 11 bin 500 sivil hayatını kaybetti. Bunların 4 bin 600’ü çocuk.” söz konusu.

Gazze şehitlerini anmak ve İsrail soykırımına karşı farkındalık yaratmak amacıyla çok sayıda STK’nın desteğiyle topluluk olarak bir araya geldiklerini belirten Dinler, “Şehitlerimizin isimlerini anıyor, kurdeleler bağlıyoruz. Aynı eylem Saraybosna’da da eş zamanlı yapılıyor” ve Oxford.” sözlerini kullandı.

ovacikajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu