Haber

İsviçre’deki Katolik Kilisesi’nde 1002 cinsel istismar vakası yaşandı

İsviçre’deki Katolik Kilisesi’nde 20. yüzyılın ortalarından bu yana 1002 cinsel istismar vakasının yaşandığı belirlendi.

Katolik Kilisesi’ne bağlı İsviçre Piskoposlar Konferansı’nın görevlendirdiği Zürih Üniversitesi’nden araştırmacılar, kilisenin topladığı ve 1950’li yıllardan bu yana yayınlanan gizli belgeleri inceledi.

Yaklaşık bir yıl süren çalışmanın ardından araştırmacılar, İsviçre Katolik Kilisesi’nde 20. yüzyılın ortalarından günümüze kadar 1.002 cinsel istismar vakasının yaşandığını tespit etti.

Araştırmada cinsel istismarın neredeyse tamamının yetişkin erkekler tarafından gerçekleştirildiği, bu olayların dörtte üçünün ise reşit olmayan çocuklardan oluştuğu belirtildi.

Araştırmada cinsel istismara uğrayan kişilerin yüzde 56’sının yetişkin erkek ve erkek çocukları, vakaların yüzde 39’unun kadın ve kız çocukları olduğu, geri kalan yüzde 5’in ise cinsiyetinin belirlenemediği belirtildi.

Araştırmada cinsel istismar vakalarının yüzde 30’unun okullarda ve yurtlarda meydana geldiği ortaya çıktı.

Müfettişler, konuyla ilgili bilgi ve belge toplamaya devam ettiklerini ancak birçok belgenin delilleri silmek için imha edildiğini belirtti.

Araştırmayı yürüten Prof. Monika Dommann ve Prof. Marietta Meier, yaptıkları açıklamada “Tespit edilen vakaların buzdağının görünen kısmı” olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu