Haber

Pekin’deki Doksuri Tayfununda 2 ölü

– Pekin’deki Doksuri Tayfununda 2 ölü

PEKİN – Çin’in kuzeyinde Doksuri Tayfunu’nun etkisiyle şiddetli yağışlar devam ederken, başkent Pekin’in Mentougou bölgesinde bir nehirde 2 kişinin cesedi bulundu.

Çin’in doğusunu etkisi altına aldıktan sonra ülkenin kuzeyine doğru hareket eden Doxuri Tayfunu, başkent Pekin’in yanı sıra Tianjin şehri ve Hebei eyaletinde hafta sonu şiddetli yağışlara neden oldu. Pekin’de cumartesi akşamından bu yana ortalama yağışın 157,8 milimetreye ulaştığı, en fazla yağışın ise 580,9 milimetre ile Mentougou’daki Miaofeng Tepesi’ne düştüğü açıklandı.

Öte yandan Pekin Meteoroloji Gözlemevi bugün şiddetli yağmur için kırmızı alarmı yeniledi ve uyarının yarın saat 08:00’e kadar geçerli olduğu bildirildi. Pekin Hidroloji İstasyonu da sel uyarı seviyesini kırmızıya yükseltti. Küçük ve orta büyüklükteki derelerin taşma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı yerlerde heyelan riski karşısında dikkatli olunması uyarısında bulunuldu. Bu, 2011’den beri Pekin için ikinci kırmızı alarm.

Binlerce kişi tahliye edildi

Başkent Pekin’in Mentougou bölgesinde bir nehirde 2 kişinin cesedinin bulunduğu açıklanırken, Doksuri Tayfunu’nun etkisiyle hafta sonu boyunca şiddetli yağmurun görüldüğü Pekin’de binlerce kişi tahliye edildi. Başkentte 350’den fazla yol sular altında kalırken, afetin neden olduğu maddi hasar açıklanmadı.

Temmuz 2012’de Pekin’de şiddetli yağmur ve fırtına sonucu 79 kişi hayatını kaybetti.

Tayfun Hebei ve Tianjin’i de vurdu

Tayfun Doxuri, Pekin’e komşu olan Hebei ve Tianjin eyaletlerini de etkiledi.

Hebei eyaleti için de kırmızı alarm seviyesinin korunduğu bildirildi. Eyaletin merkezi Shijiazhuang kentinde 20 binden fazla kişi ibadet yerlerine tahliye edildi. Hebei eyaletinin Baoding kentinde çöken köprünün üzerinden geçen iki tırın devrilmesi sonucu sürücülerden birinin kayıp olduğu belirtildi.

Fujian’da 400 milyon doları aşan doğrudan ekonomik kayıp

Bu yıl Çin’i vuran beşinci tayfunun Fujian eyaletinde yaşayan yaklaşık 1,5 milyon kişiyi etkilediği ve 400 milyon doları aşkın doğrudan ekonomik kayba yol açtığı açıklandı. Eyalette birçok kentte cadde ve sokakları su basarken ağaçlar devrildi. Şiddetli yağış bazı bölgelerde heyelanlara neden oldu.

Öte yandan Filipinler’in ardından geçtiğimiz Cuma günü Fujian kıyılarına da ulaşan ve Çin’i etkisi altına alan Dokusuri Tayfunu’nun etkileri devam ederken, Khanun Tayfunu’nun bu hafta Çin kıyılarına ulaşması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu