Ekonomi

Suudi Arabistan’dan “Kral Selman Uluslararası Havalimanı” projesi

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre, Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Riyad’da Kral Selman Milletlerarası Havalimanı projesinin başlatıldığını resmen açıkladı.

Veliaht Prens Bin Selman’ın açıklamasına göre, yeni havalimanı, Riyad’ı dünyanın en büyük 10 kent iktisadından biri haline getirme planına ve başşehir nüfusunda 2030 yılına kadar 15-20 milyon ortasında değişecek büyümeye ayak uydurmaya katkıda bulunacak.

Yaklaşık 57 kilometrekarelik bir alana inşa edilecek olan Kral Selman Havalimanı, dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak.

Alan, “Kral Halid Salonları” ismi altında mevcut salonlar ve 6 pistin yanı sıra 12 kilometrekarelik takviye tesisleri, konut, cümbüş yerleri, alışveriş merkezleri ve birçok lojistik tesisi içerecek.

Kapasitesinin 2030’a kadar yıllık 120 milyon yolcuya çıkarılması planlanan havalimanında ayrıca 2050’de yıllık 185 milyon yolcu kapasitesine ulaşılması ve 3,5 milyon tona kadar kargo taşınması hedefleniyor.

Projenin petrol dışı GSYİH’ye yılda yaklaşık 27 milyar riyal (7,2 milyar dolar) katkıda bulunması ve 103 bin şahsa direkt yahut dolaylı iş fırsatı sunması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu