Haber

KDK’dan ‘eş tayini’ kararı

Kamu Müfettişliği Kurumu (KDK), eşinin çalıştığı ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) atanma talebi kadro olmadığı gerekçesiyle reddedilen SGK personelinin başvurusunu gerekçe gösterdi. KDK, başvurucunun aile hayatının parçalanmış olduğunu dikkate alarak; Kadrolu olmasa dahi geçici atama yapılabileceği, başvurucunun talebinin idare tarafından reddedilmesinin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu sonucuna varmıştır. Tavsiye üzerine başvurucu kamu görevlisi eşinin yaşadığı ilde SGK’ya atanmıştır.

Bir hukuk kurumu olan KDK’ya 2022 yılında 17.816 başvuru geldi. KDK’nın çözüme aracılık ettiği başvurular arasında eş statüsünden atanmasını talep eden ancak talebi reddedilen SGK çalışanının da sorunu vardı. personel yoktu. SGK çalışanı görev yaptığı il müdürlüğünün kapatılmasının ardından başka bir şehre atandı. Çalışan, SGK’dan eşinin bulunduğu şehre nakil, kadrolu atama ve uygun ekip tahsisi talebinde bulundu. Bu talep yönetim tarafından reddedildi.

SGK’YA TAVSİYE

SGK çalışanı daha sonra KDK’ya başvurdu. KDK, başvuru sahibinin kamu çalışanı olan eşinin ülke içi nakil yoluyla atanma imkânının bulunmaması halinde bu kapsamdaki eşin bulunduğu yere atanabileceği değerlendirmesinde bulundu. Başvurucunun aile hayatının parçalanmış olduğu dikkate alınarak, kadrolu olmasa dahi geçici görevlendirme verilebileceğine, başvurucunun talebinin idare tarafından reddedilmesinin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğuna karar verilmiştir. KDK, başvuru sahibinin atanmak istediği ilde geçici görevlendirme için SGK’ya öneride bulundu. KDK’nın önerisi üzerine işçinin mazeret talebi değerlendirilerek talep edilen ilin SGK İl Müdürlüğü’ne ataması yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu