İş

New York Borsası Düşüşle Başladı

YENİ New York borsası güne düşüşle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi yaklaşık 90 puan kaybederek yüzde 0,25 azalarak 35.194,56 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,42 düşüşle 4.494,27 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,53 düşüşle 13.899,76 puana geriledi.

Fitch Ratings’in ABD kredi notundaki sürpriz indiriminin etkileri sürerken, açılışta borsalarda olumsuz bir seyir izlendi.

İlk kez işsizlik maaşı için başvuran Amerikalıların sayısı geçen hafta 6.000 artarak 227.000’e yükseldi. Challenger, Gray & Christmas bilgilerine göre işten çıkarmalar Temmuz’da 11 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Analistler, işsizlik başvurularındaki artışın ABD işgücü piyasasındaki sıkılığa işaret edecek kadar küçük olduğunu söylediler.

İşsizlik verilerinin ardından 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4.180’i geçerek 9 ayın en yüksek seviyesini kaydetti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) takip ettiği enflasyon göstergelerinden biri olan birim işgücü maliyeti, Nisan-Haziran döneminde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,6 arttı.

Richmond Fed Lideri Thomas Barkin, Fed yetkililerinin açıklamalarını takip ederken, amaçlarının resesyona yol açmak değil, enflasyonu düşürmek olduğuna dikkat çekti.

Geçen ayki enflasyon verilerinin iyi bir gösterge olduğunu belirten Barkın, Fitch’in not indirimine ilişkin bu durumun Fed’i etkilemediğini belirtti.

Analistler, yatırımcıların Apple ve Amazon’un piyasalar kapandıktan sonra açıklanacak bilançolarını da izleyeceklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu